Šéf americké Sněmovny reprezentantů John Boehner ve středu svým stranickým kolegům navrhl krátkodobé zvýšení takzvaného dluhového stropu. Podle agentury AP informaci potvrdilo několik zdrojů z Republikánské strany, která ovládá dolní komoru Kongresu.
Pokud by Boehner ke zvýšení stropu pro zadlužení přesvědčil dost poslanců, zřejmě by to odvrátilo hrozící platební neschopnost USA o šest týdnů. Prezident Barack Obama je na toto krátkodobé opatření ochoten přistoupit, zároveň však požaduje schválení zákona o vládních výdajích, které by ukončilo současnou rozpočtovou krizi.
Boehner projednával možnost šestitýdenního zvýšení limitu amerického dluhu na středeční schůzce republikánů, která předcházela schůzce republikánského vedení s Obamou v Bílém domě. Republikáni, kteří se dosud jakýmkoli ústupkům ve vyjednávání o dluhovém stropu bránili, podle informací agentury Reuters chtějí vyměnit toto krátkodobé zvýšení limitu za to, že Obama přistoupí na vyjednávání o jejich podmínkách v boji o rozpočet.
Americká vláda má peníze na splácení svých dluhů pouze do 17. října, nezvýšení limitu by podle ekonomů mohlo po tomto datu vyvolat velké problémy pro celou globální ekonomiku.
Americký ministr financí Jack Lew a šéf americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke v noci na pátek na zasedání ministrů financí a guvernérů centrálních bank skupiny G20 v rámci podzimní schůzky Mezinárodního měnového fondu a Světové banky ujišťovali, že Spojené státy patovou situaci kolem takzvaného dluhového stropu do 17. října vyřeší.
"Kolegové z amerického ministerstva financí a Fedu řekli, že věří v brzké vyřešení tohoto problému. Řekli, že ten problém bude vyřešen do sedmnáctého," řekl podle agentury Reuters ruský ministr financí Anton Siluanov.
Šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová prohlásila, že doufá v brzké vyřešení rozpočtových sporů. Ve čtvrtek znovu upozornila, že pokud se američtí zákonodárci nedohodnou na zvýšení dluhového limitu, mohlo by to způsobit velké škody ekonomice USA i globálnímu hospodářství.
Tato umělá krize začíná ovlivňovat naši ekonomiku
Americká vláda funguje v nouzovém režimu již desátý den. Ministr Lew kvůli tomu v dopise varoval Kongres před následky této rozpočtové krize, které podle něj mohou být katastrofální. Zákonodárci si podle něj "hrají s ohněm", když stále nejsou ochotni přistoupit na nějakou dohodu, takže zemi hrozí platební neschopnost.
Lew rovněž vystoupil před finančním výborem amerického Senátu. "Musíme čelit uměle vyvolané krizi, která začíná ovlivňovat i naši ekonomiku," uvedl ministr financí během slyšení. "Jestliže Kongres nebude plnit své povinnosti, může to zásadním způsobem ovlivnit finanční trhy, pokračující hospodářské oživení, tvorbu pracovních míst i úspory milionů Američanů," dodal. Pokud nedojde ke zvýšení dluhového stropu, ohrozí to podle něj platby zdravotnickým zařízením, dávky pro veterány či výplatu příslušníkům armády.
Sněmovna, kde mají většinu republikáni, podmiňuje uvolnění peněz vládě ústupky v Obamově reformě zdravotnictví. Zvýšení dluhového stropu zase až dosud chtěli republikáni spojit s jednáním o dalším snižování vládních výdajů či daní. Prezident Obama již několikrát zopakoval, že je ochoten jednat s republikány o zdravotnictví, snižování deficitu i o výdajích, ale až poté, co sněmovna bez jakýchkoli podmínek uvolní peníze vládě a zvýší dluhový limit.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist