Republikáni v Kongresu nebudou hlasovat pro zvýšení federálního dluhového limitu, pokud s nimi prezident Barack Obama nezačne jednat o krocích, které zajistí snížení rozpočtového deficitu. Řekl to v neděli v televizi ABC republikánský šéf Sněmovny reprezentantů John Boehner.
Vláda podle ministerstva financí narazí na "dluhový strop" 17. října a bez jeho zvýšení hrozí, že nebude moci hradit své závazky včetně dluhů.
Na otázku ABC, zda republikány ovládaná sněmovna schválí zvýšení dluhového limitu bez podmínek, Boehner dal najevo, že pro takové řešení není dost hlasů: "Řekl jsem prezidentovi, že není šance, že bychom to schválili. Touto cestou nehodláme jít. Je načase řešit problémy Ameriky. Jak můžete zvýšit dluhový limit a neudělat nic se základním problémem?"
Vina za ohrožení americké finanční důvěryhodnosti padá podle Boehnera na Obamovu vládu, která není ochotná jednat. "Kredit země je ohrožen, protože vláda odmítá sednout si a diskutovat," řekl.
"Tím směrem to míří," řekl Boehner na otázku, zda Spojené státy směřují k platební neschopnosti, pokud Obama nezačne vyjednávat.
Obama: O podmínkách jednat nebudu
Obama dal v sobotu najevo, že je jen na Kongresu, aby do 17. října zvýšil dluhový limit. Prezident prohlásil, že o žádných podmínkách pro tento krok s republikány jednat nebude.
Ministr financí Jack Lew v rozhovoru pro CNN varoval před závažnými důsledky v případě, že by se zvýšení dluhového limitu "stalo nemyslitelné a Spojené státy by nesplatily dluhy".
Na otázku ohledně Obamova odmítání jednat řekl, že "prezident vždy hledá cestu k jednání, aby nalezl rozumný kompromis". "Otázka dluhového limitu je ale něco jiného," dodal.
Obamova vláda své odmítání jednat zdůvodňuje tvrzením, že dluhový limit se prý nikdy nepoužíval jako nástroj k tlaku na prezidenta a vládní stranu. Lew nedávno řekl, že Kongres až donedávna zvyšoval limity dluhu rutinně a hrozba platební neschopností nebyla nástrojem k vyjednávání.
Ekonomové American Enterprise Institute ale v listu The Wall Street Journal doložili, že při 53 hlasováních o zvýšení limitu od roku 1978 jich více než polovina byla podmíněna rozpočtovými nebo jinými reformami. Podle průzkumu mínění agentury Bloomberg z konce září si 60 procent Američanů myslí, že "je správné vyžadovat výdajové škrty, když se zvyšuje dluhový strop, i kdyby se tím riskovala platební neschopnost".
Chceme seriózní plán
Senátor Ted Cruz, který vede republikánskou rebelii proti Obamově reformě zdravotnictví, v neděli CNN řekl, že republikáni budou před zvýšením dluhového stropu požadovat tři věci – seriózní plán pro strukturální snižování vládních výdajů, nezvyšování daní a opatření, které "zmírní škody ze (zdravotnické reformy) Obamacare".
Lew v CNN opakovaně odmítal říci, co by se stalo, kdyby Kongres nezvýšil dluhový limit a vládě chyběly peníze na splácení dluhů. Na názor některých republikánů a analytiků, že vláda bude moci obsluhovat dluhy, pokud odloží jiné výdaje, které nejsou založeny na smlouvách s věřiteli, ale jen na politických závazcích, Lew řekl, že neplatit jiné závazky jako důchody nebo náklady na zdravotní péči pro seniory by bylo stejně špatné.
Boehner zopakoval, že republikáni budou také dál žádat ústupky pro uvolnění peněz vládě. Ta funguje už šest dní v nouzovém režimu, protože Kongres jí odepřel uvolnění peněz do nového fiskálního roku.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist