Výkonný ředitel mezinárodní ekologické organizace Greenpeace Kumi Naidoo požádal o schůzku s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Chce tak dosáhnout toho, aby úřady propustily všech 28 aktivistů organizace a oba fotoreportéry.
Ruské úřady je zadržely minulý měsíc kvůli protestu proti těžbě ropy v Arktidě a obvinily je z pirátství. Za to v Rusku hrozí až 15 let vězení.
Ruští vyšetřovatelé ale nyní navíc oznámili, že na lodi Greenpeace našli narkotika, a pohrozili tak vznesením dalších obvinění "ze závažných trestných činů".
"Vážený pane prezidente, žádám o naléhavou schůzku," napsal Naidoo v dopise, předaném ruskému velvyslanectví v Haagu.
V listu se šéf Greenpeace nabídl, že přicestuje do Ruska, aby posloužil jako osobní záruka, že se aktivisté v případě propuštění z vyšetřovací vazby na kauci zachovají správně.
Greenpeace zveřejnila dopis ruskému prezidentovi poté, co soud v Murmansku zamítl první tři odvolání proti uvalení vazby. Soud ve středu zamítl i čtvrtou žádost a předpokládá se, že zamítavá budou i další rozhodnutí soudu v příštích dnech.
Vazbu vyšetřovatelé odůvodnili tím, že aktivisté by v případě, že zůstanou na svobodě, mohli odcestovat z Ruska dřív, než skončí vyšetřování.
Greenpeace obsadilo ropnou plošinu Gazpromu. Dva se k vrtu připoutali provazy - čtěte ZDE
Aktivisté z Greenpeace pronikli do jaderné elektrárny. Policie všechny pozatýkala - čtěte ZDE
"Miliony lidí po celém světě, včetně mnoha Rusů, touží po tom, aby skončilo věznění 30 odvážných a mírumilovných mužů a žen, kteří jsou zadržováni v Murmansku. Vy víte, že obvinění z pirátství, vznesená proti našim aktivistům, se týkají zločinu, který se nikdy nestal," připomněl Naidoo (na snímku) Putinovi a podle agentury AFP jej vyzval k okamžitému osvobození zadržovaných aktivistů.
A to i proto, že na protahování případu nikdo nevydělá, ani Rusko. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov nechtěl záležitost nijak komentovat. Do Kremlu ale prý dopis od Greenpeace ještě nedorazil.
Vyšetřovatelé na webu svého úřadu ale nyní oznámili, že při prohlídce lodi Arctic Sunrise nalezli "omamné látky", jejichž původ a účel dále objasňují.
Prý i část zabavené techniky "měla dvojí účel a mohla být využita nejen pro ochranu přírody".
Mluvčí vyšetřovatelů Vladimir Markin podle serveru gazet.ru také uvedl, že "už je zřejmé, že řada obviněných si vyslechne obvinění ze spáchání dalších těžkých zločinů": konkrétně jde o pokus narazit do člunu ruských pohraničníků, čímž podle mluvčího došlo k pokusu o útok na život a zdraví úřední osoby.
Komando ruských pohraničníků se minulý měsíc zmocnilo ledoborce Greenpeace a zadrželo jeho posádku.
Ruští vyšetřovatelé tvrdí, že aktivisté z této lodi v polovině září "napadli" těžební plošinu Prirazlomnaja ruské společnosti Gazprom.
Greenpeace naopak trvá na tom, že protest aktivistů byl pokojný, že aktivisté v nafukovacích člunech bezpečnost obří těžební plošiny ohrozit nemohli a že se ruské komando nezákonně zmocnilo lodi v mezinárodních vodách. To však Rusko popírá.
Závadné nizozemské sýry
Nicméně právní kroky proti Rusku v pátek zahájilo Nizozemsko, pod jehož vlajkou se loď Greenpeace plavila.
Ruské úřady na adresu Nizozemska ve středu zkritizovaly údajné závady v "neuspokojivé" kvalitě dovážených nizozemských sýrů.
Podobné kontroly a výtky předcházely pondělnímu zákazu dovozu litevských mléčných výrobků do Ruska. V tomto zákazu mnozí pozorovatelé vidí pomstu Kremlu za počínání Litvy v roli předsedající země Evropské unie.
Rusko vidí ve využití dosud nedotčeného přírodního bohatství Arktidy strategický směr dalšího rozvoje země, zatímco Greenpeace se obává dopadů, jaké může mít chystaná těžba ropy a plynu na životní prostředí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist