Ruská pohraniční stráž zadržuje na lodi 30 aktivistů hnutí Greenpeace. Plavidlo, které patří hnutí, je v Barentsově moři a pohraničníci je obsadili ve čtvrtek večer. Mezi třicítkou aktivistů je i šest Britů. Důvodem zásahu byl plánovaný protest členů Greenpeace proti těžbě ropy v severních mořích. Členové Greenpeace uspořádali u ruského velvyslanectví v Praze proti postupu Ruska protest a podobné akce se pořádají i v dalších 17 evropských státech.
Jeden z aktivistů ze zadržené lodi Arctic Sunrise zpravodajské stanici BBC řekl, že skupina je zadržována v lodní kuchyňce. Kapitána drží Rusové na lodním můstku odděleně. Podle tohoto zdroje jsou ozbrojení muži z tajné služby FSB, pod niž spadá pohraniční služba.
Greenpeace tvrdí, že komando na loď proniklo v mezinárodních vodách. Organizace proto vyzvala ruského prezidenta Vladimira Putina, aby nechal aktivisty okamžitě propustit. Loď nyní zřejmě směřuje do přístavu v Murmansku.
"Sešli jsme se před ambasádou Ruska v Praze, abychom vyjádřili solidaritu se zadrženými. Žádám velvyslance Sergeje Kiseljova, aby naši výzvu co nejdříve doručil vládě v Moskvě a zasadil se o propuštění našich kolegů z péče ruských úřadů," sdělil na pražské akci výkonný ředitel české pobočky Greenpeace David Murphy.
Russia arrests dozens of Greenpeace activists
Ruské ministerstvo zahraničních věcí aktivisty z Arctic Sunrise obvinilo z agresivity a provokace. Když se ve středu chtěli dostat na těžební plošinu Prirazlomnaja, jejíž provoz chce na přelomu roku zahájit ruská společnost Gazprom, ohrozili podle ministerstva "životy jiných lidí a mohli způsobit ekologickou katastrofu nepředvídatelných rozměrů". Ministerstvo zahraničí si kvůli incidentu předvolalo nizozemského velvyslance v Moskvě, protože loď Arctic Sunrise pluje pod nizozemskou vlajkou.
Rusko dále tvrdí, že stráž vypálila před zásahem nad lodí do vzduchu varovné výstřely. Hnutí Greenpeace však obvinilo pohraničníky, že ekology ohrozili, jelikož pálili těsně vedle nafukovacích člunů s aktivisty. Pohraničníci prý také několik člunů rozřezali.
Záměr společnosti Gazprom je prvním plánem této firmy na těžbu ropy v Barentsově moři. Počítá se s tím, že první ropu plošina vytěží už koncem letošního roku. Těžba měla podle původních plánů začít už loni, ruská těžební společnost ji ale kvůli protestům ochránců životního prostředí odložila.
Greenpeace tvrdí, že Rusko není schopno zajistit ochranu okolních vod a zabránit jejich zamoření ropou. Do roku 2019 má denní těžba dosáhnout hranice 120.000 barelů. Společnost Gazprom Něfť, což je dceřiná firma státního monopolu Gazprom, do projektu investovala tři miliardy dolarů (57 miliard Kč). Další zhruba stejnou částku má firma v plánu vydat v příštích letech.
Russia arrests dozens of Greenpeace activists
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist