Nejméně 44 mrtvých si v neděli v Egyptě vyžádaly nové prudké střety mezi stoupenci sesazeného islamistického prezidenta Muhammada Mursího a bezpečnostními silami. Do potyček se zapojili i Mursího odpůrci.

Další desítky až stovky lidí utrpěly zranění. Egypt si připomínal 40. výročí zahájení války proti Izraeli v roce 1973.

Opozice s oslavami výročí spojila nové protivládní demonstrace. Mursího stoupenci se pustili do potyček s bezpečnostními silami a místy i s odpůrci exprezidenta. Ministerstvo zdravotnictví podle agentury AP uvedlo, že 40 lidí přišlo o život v metropoli Káhiře a čtyři v dalších částech země. Mezi oběťmi nejsou žádní policisté.

Podle egyptské státní agentury Mena je zraněných 246. Podle AP policie zatkla 423 Mursího stoupenců po celém Egyptě.

V Káhiře se stoupenci armády soustředili v okolí náměstí Tahrír přísně střeženého policií. Nad hlavami nesli transparenty s portréty Abdala Fataha Sisího, náčelníka egyptského generálního štábu a ministra obrany, který je považován za silného muže nynějšího vojenského režimu.

Největší potyčky nastaly v místech, kde se stoupenci Mursího přiblížili k hlídaným stanovištím bezpečnostních složek, na které demonstranti házeli zápalné láhve a kamení. Policisté a vojáci je zaháněli slzným plynem.

V řadě případů ale došlo i na střelbu. Podle všeho drtivou většinu obětí tvoří Mursího zastánci. Podle televizních záběrů bylo centrum Káhiry zahaleno hustým dýmem.

Až milion protestujících v ulicích Káhiry

Egyptské úřady Muslimské bratrstvo před organizováním dalších násilných protestů důrazně varovaly. V ulicích Káhiry byly předem rozmístěny tanky, řadu centrálních ulic armáda uzavřela. Bratrstvo ale navzdory varování zburcovalo stoupence opozice k masovým protestům, do nichž se prý mělo zapojit až milion lidí.

Ve městě Dilga asi 300 kilometrů jižně od Káhiry dnes stoupenci Mursího zaútočili na policejní stanici a zasypali ji kamením. Policisté se snažili rozehnat útočící dav palbou, jednoho muže zastřelili a dva zranili.

Oslavy 40. výročí útoku egyptských ozbrojených sil na postavení izraelské armády na Sinajském poloostrově, které v roce 1973 zahájilo takzvanou jomkipurskou válku, zahájilo defilé egyptských stíhacích letounů.

 

Jomkipurská válka, v níž Izrael kromě egyptského útoku čelil i syrské ofenzivě na Golanských výšinách, skončila příměřím vyhlášeným 25. října. Izrael ve válce sice za cenu velkých ztrát vojensky obstál, ale v následujících letech po politických jednáních obsazený Sinajský poloostrov vyklidil.

Egypt po válce pod vedením prezidenta Anvara Sadata prosazoval politiku sblížení s USA, která v roce 1978 vedla k podpisu egyptsko-izraelské mírové smlouvy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist