Nejméně 44 mrtvých si v neděli v Egyptě vyžádaly nové prudké střety mezi stoupenci sesazeného islamistického prezidenta Muhammada Mursího a bezpečnostními silami. Do potyček se zapojili i Mursího odpůrci.
Další desítky až stovky lidí utrpěly zranění. Egypt si připomínal 40. výročí zahájení války proti Izraeli v roce 1973.
Opozice s oslavami výročí spojila nové protivládní demonstrace. Mursího stoupenci se pustili do potyček s bezpečnostními silami a místy i s odpůrci exprezidenta. Ministerstvo zdravotnictví podle agentury AP uvedlo, že 40 lidí přišlo o život v metropoli Káhiře a čtyři v dalších částech země. Mezi oběťmi nejsou žádní policisté.
Podle egyptské státní agentury Mena je zraněných 246. Podle AP policie zatkla 423 Mursího stoupenců po celém Egyptě.
V Káhiře se stoupenci armády soustředili v okolí náměstí Tahrír přísně střeženého policií. Nad hlavami nesli transparenty s portréty Abdala Fataha Sisího, náčelníka egyptského generálního štábu a ministra obrany, který je považován za silného muže nynějšího vojenského režimu.
Největší potyčky nastaly v místech, kde se stoupenci Mursího přiblížili k hlídaným stanovištím bezpečnostních složek, na které demonstranti házeli zápalné láhve a kamení. Policisté a vojáci je zaháněli slzným plynem.
V řadě případů ale došlo i na střelbu. Podle všeho drtivou většinu obětí tvoří Mursího zastánci. Podle televizních záběrů bylo centrum Káhiry zahaleno hustým dýmem.
Až milion protestujících v ulicích Káhiry
Egyptské úřady Muslimské bratrstvo před organizováním dalších násilných protestů důrazně varovaly. V ulicích Káhiry byly předem rozmístěny tanky, řadu centrálních ulic armáda uzavřela. Bratrstvo ale navzdory varování zburcovalo stoupence opozice k masovým protestům, do nichž se prý mělo zapojit až milion lidí.
Ve městě Dilga asi 300 kilometrů jižně od Káhiry dnes stoupenci Mursího zaútočili na policejní stanici a zasypali ji kamením. Policisté se snažili rozehnat útočící dav palbou, jednoho muže zastřelili a dva zranili.
Jom Kippur: Nelítostná válka, která přinesla první raketovou námořní bitvu - čtěte ZDE
Nové střety v Egyptě. Armáda zasahuje proti demonstracím stoupenců Muslimského bratrstva - čtěte ZDE
Oslavy 40. výročí útoku egyptských ozbrojených sil na postavení izraelské armády na Sinajském poloostrově, které v roce 1973 zahájilo takzvanou jomkipurskou válku, zahájilo defilé egyptských stíhacích letounů.
Jomkipurská válka, v níž Izrael kromě egyptského útoku čelil i syrské ofenzivě na Golanských výšinách, skončila příměřím vyhlášeným 25. října. Izrael ve válce sice za cenu velkých ztrát vojensky obstál, ale v následujících letech po politických jednáních obsazený Sinajský poloostrov vyklidil.
Egypt po válce pod vedením prezidenta Anvara Sadata prosazoval politiku sblížení s USA, která v roce 1978 vedla k podpisu egyptsko-izraelské mírové smlouvy.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist