Egyptský soud v pondělí zakázal všechny aktivity islamistického Muslimského bratrstva a nařídil konfiskaci jeho veškerého majetku, informovala egyptská státní televize.

Muslimské bratrstvo, z něhož vzešel svržený prezident Muhammad Mursí, rozhodnutí odsoudilo s tím, že jde o "politickou korupci" a ve svém prohlášení na komunitní síti Twitter uvedlo, že v činnosti nepřestane.

"Vojenská junta se snaží umlčet každého, kdo jí odporuje, rozhodnutí soudu je politicky motivované a je součástí tažení proti Muslimskému bratrstvu," reagovalo islamistické hnutí podle agentury AP. Verdikt se jich prý nijak nedotkne, budou dál fungovat - i proto, že jsou "součástí egyptské společnosti".

Soudním zákazem vyvrcholilo více než dvouměsíční tvrdé tažení prozatímní egyptské vlády, podporované armádou, proti Muslimskému bratrstvu a jeho stoupencům. Kampaň odstartovala poté, co armáda 3. července odstavila od moci Mursího, který byl rok před tím legálně zvolen.

Ke svému zásahu, který Mursího příznivci a členové bratrstva označují za puč, sáhla armáda po neustávajících masových protestech proti Mursímu.

Svržení Mursího rozdělilo Egypt, silně polarizovalo tamní společnost a vedlo k několikatýdenním protestům členů a stoupenců bratrstva. Ty prozatímní vláda v polovině srpna rozprášila s užitím síly, při zásahu v Káhiře přišlo o život bezmála tisíc lidí.

Justice od Mursího sesazení tvrdě postupovala proti řadovým i vysokým představitelům bratrstva. Uvězněno bylo takřka celé jeho vedení.

Muslimské bratrstvo stálo mimo zákon po většinu z 85 let své existence. Po svržení autokratického prezidenta Husního Mubáraka v únoru 2011 ale bratrstvo dostalo možnost působit otevřeně, vytvořilo politickou stranu a zvítězilo v parlamentních a prezidentských volbách. V březnu se registrovalo jako uznaná nevládní organizace.

Soudní rozhodnutí podle agentury Reuters pravděpodobně zažene ještě více členů bratrstva do ilegality a může povzbudit mladé islamisty, aby se chopili zbraní proti státu.