Francie v návrhu rezoluce Rady bezpečnosti OSN k Sýrii požaduje, aby Damašek do 15 dní přiznal, kolik vlastní chemických zbraní, a aby umožnil inspektorům přístup do míst, kde je skladuje.

Pokud režim Bašára Asada tyto podmínky nesplní, má rezoluce obsahovat hrozbu tvrdých sankcí včetně možného vojenského úderu, informovala agentura Reuters, která má první verzi francouzského dokumentu k dispozici.

Francie tak reagovala na ruský plán, který počítá s tím, že Sýrie odevzdá své chemických zbraní a předejde tak americkému útoku. Damašek s tím už souhlasil a ministr pro národní usmíření Alí Hajdar k tomu řekl, že souhlas není výrazem slabosti nebo strachu.

Chemické zbraně jsou podle něj jadernou zbraní chudých a Sýrie si je opatřila, aby získala vojenskou rovnováhu vůči Izraeli, "nepříteli, s nímž bojuje přes 60 let". Teď ale prý nastal "nový druh strategické rovnováhy", takže se jich může vzdát.

Ruský návrh na řešení situace byl předán Spojeným státům a od čtvrtka o něm budou v Ženevě jednat John Kerry a Sergej Lavrov.

Ten přijede do Ženevy ve čtvrtek odpoledne z Kazachstánu, kde je na návštěvě. Podle ruských diplomatů, na které se odvolává agentura ITAR-TASS, by jeho jednání s Kerrym mohlo trvat i několik dnů.

"Jednání začne s velkou pravděpodobností ve čtvrtek a skončí v pátek, ale může se protáhnout i do soboty," uvedl zdroj ruské agentury.

Kromě toho se v New Yorku ještě před ženevským jednáním v noci ze středy na čtvrtek středoevropského času sejdou velvyslanci stálých členských zemí Rady bezpečnosti OSN. Budou jednat o plánech, jak dát syrské chemické zbraně pod mezinárodní kontrolu. Podle diplomatů budou mluvit i o francouzském návrhu rezoluce.

Pokud by režim Bašára Asada tyto podmínky nesplnil, má rezoluce obsahovat hrozbu tvrdých sankcí včetně možného vojenského úderu. Rusko označilo již v úterý tento návrh za nepřijatelný.

Dnes o něm ale budou jednat všichni členové rady s právem veta, tedy i Rusko a kromě něj i USA, Francie, Čína a Velká Británie.

Sýrie: Nemluvíme o převozu, ale kontrole

Podle syrského ministra Hajdara musí být ruský návrh ještě dopracován. Upozornil, že Sýrie nepřistoupí na nic, co jí bude vnucováno. "Všechny kroky, které někdo označuje za ústupky, jsou ve skutečnosti syrským vítězstvím," řekl.

Syrský ministr upřesnil, že nehovoří o převozu chemických zbraní ani předání kontroly, ale o zpřístupnění mezinárodní kontrole.

Ruský prezident Vladimir Putin k plánu podotknul, že bude fungovat jen tehdy, pokud USA odmítnou nasazení síly proti Damašku. S tím ale zatím Washington nepočítá.

Francouzský návrh připisuje odpovědnost za srpnový chemický útok v Sýrii jednoznačně syrské vládě a žádá, "aby syrské úřady okamžitě přestaly užívat chemické zbraně."

Pokud by Sýrie podmínky rezoluce nesplnila, má Rada bezpečnosti právo "přijmout další nezbytná opatření podle Kapitoly VII", stojí v návrhu. Tato kapitola Charty OSN umožňuje zavedení nejrůznějších sankcí včetně vojenské intervence.

Pro Rusko je rezoluce nepřijatelná

Rezoluci v Radě bezpečnosti OSN chtějí společně prosadit Francie, Británie a Spojené státy. USA považují závaznou rezoluci za záruku, že ruský plán je míněn vážně, a chtějí, aby obsahovala i sankce.

Rusko, které má v Radě bezpečnosti právo veta, ale zatím návrh považuje za nepřijatelný, mimo jiné proto, že Asadovi připisuje zodpovědnost za chemický útok, což Moskva považuje za neprokázané. Rusku se nelíbí ani to, že by rezoluce umožňovala vojenský úder.

Rusové by raději v Radě bezpečnosti prosadili nezávazné prohlášení, což ale odmítají pro změnu západní země. V Radě bezpečnosti má Rusko - stejně jako Spojené státy, Británie, Francie a Čína - právo veta a už několikrát ho v souvislosti se Sýrií využilo.

S výhradami zatím na francouzskou iniciativu hledí také další ze stálých členů RB OSN - Čína. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí neřekl, zda Peking připravovanou rezoluci podpoří nebo ne, zdůraznil ale, že o textu musí panovat shoda.

"Domníváme se, že akce Rady bezpečnosti musí být založena na shodě dosažené po diskusi všech stran, pokud má pomoci zmírnit současné napětí v Sýrii," uvedl.

Americký prezident Barack Obama v úterý večer v projevu k občanům řekl, že USA dají prostor snahám vyřešit krizi v Sýrii diplomatickou cestou, dál ale budou tlačit na Damašek a nevzdají se možnosti vojenské intervence v případě, že syrský režim podmínky mezinárodního společenství nesplní.

Válečné zločiny povstalců

Podle průzkumu Reuters/Ipsos provedeného v úterý před prezidentovým projevem si 62 procent Američanů myslí, že by armáda v Sýrii zasahovat neměla. Pro bylo jen 18 procent dotázaných. Obama už také požádal Kongres, aby hlasování o vojenském zásahu v Sýrii odložil.

Podobně se vyjádřil i francouzský prezident François Hollande, podle nějž je Francie připravena Asada potrestat, když diplomacie selže.

Podle nejnovější zprávy OSN páchají v Sýrii válečné zločiny vládní i protivládní síly. Bašárovi vojáci v uplynulých měsících masakrovali civilisty, bombardovali nemocnice a dopouštěli se dalších zločinů ve snaze znovu dobýt území, píše se ve zprávě za období od 15. května do 15. července.

Povstalci mají na svědomí mimo jiné "popravy", braní rukojmích a ostřelování civilních čtvrtí, konstatuje se v dokumentu, který byl ve středu zveřejněn v Ženevě.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist