Americká zpravodajská televize CNN odvysílala drastické záběry lidí zvracejících v křečích pořízené bezprostředně po srpnovém chemickém útoku na Damašek.
Třináct obrazových záznamů, jež stanice získala, promítli minulý týden pracovníci amerických zpravodajských služeb na uzavřeném zasedání členům senátního výboru pro kontrolu zpravodajských služeb.
Na záběrech (upozorňujeme, že jsou drastické), které jsou podle CNN autentické, jsou vidět muži a děti postižené nervovým plynem. Jejich těla se bez kontroly zmítají, některým obětem se záchranáři pokoušejí poskytnout pomoc kyslíkovými maskami či masážemi srdce. Jiné záběry ukazují mrtvá dětská těla srovnaná na podlaze.
Chemický útok na předměstí Damašku se odehrál 21. srpna. Nezvratné důkazy o jeho původci zatím nejsou, nic o vinících útoku nevypovídají ani pořízené záběry. Řada podobných obrázků se již v minulých dnech a týdnech objevila na internetu, tentokrát ale podle CNN jde o videa, jejichž pravost byla potvrzena.
Záběry mohou podle americké televize být důležité k získání širší veřejné podpory pro ozbrojený úder proti Sýrii.
Oficiálně americká vláda ale žádné důkazy o vině Asadova režimu neposkytla. Spíše naopak. Obamova administrativa vytrvale odmítá poskytnout médiím materiál odhalující odpovědnost syrského režimu za srpnový chemický útok na předměstí Damašku, který má údajně k dispozici.
Odložte úder v Sýrii, vyzývá Spojené státy EU. Nestrkejme hlavu do písku, vzkazuje Obama - čtěte ZDE
Žádost agentury AP o satelitní snímky z místa incidentu úřady zamítly, přestože v minulosti Pentagon s obrázky ze syrského bojiště nešetřil. Stejně americká oficiální místa reagovala i na žádost o přepis syrských odposlechů, které se údajně chemického útoku týkaly.
Spekulace a nepřehledná situace
Utajované indicie vnášejí zmatek do spekulací politologů, kteří marně hledají důvody, jež by syrského prezidenta Bašára Asada k útoku vedly – zvlášť v době, kdy byli v těsném sousedství akce inspektoři OSN, a kdy navíc vládní jednotky mají nad povstalci navrch.
Povstalci však tvrdí, že Asad se dozvěděl o připravované ofenzivě rebelů proti hlavnímu městu. Chemický útok prý měl postupu povstalců na Damašek zabránit.
Jasno není ani v počtu obětí. Americká vláda hovoří o 1429 mrtvých, které sarin zahubil ve 12 lokalitách na východním předměstí Damašku. Stejný údaj novinářům poskytla i syrská opoziční koalice.
Na žádost o konkrétní jména ale novinářům předala jen seznam 395 mrtvých, kde v případě některých obětí bylo jen křestní jméno nebo příslušnost k některé rodině. Absence ostatních jmen zůstala bez vysvětlení.
Podle Hišama Džábira, bývalého libanonského generála, by pro Asada byl chemický útok "politickou sebevraždou". Pochybné je podle Džábira i tvrzení o tom, že syrští povstalci by nedokázali ovládat poměrně složité odpalování chemické munice. Na stranu rebelů podle něj přeběhlo na 70 000 vládních vojáků, z nichž mnoho zacházet s chemickými zbraněmi umí.
Povstalci podle Džábira získali chemické zbraně z libyjských skladů po pádu diktátora Muammara Kaddáfího. Otravné látky se k nim prý dostaly přes saúdské prostředníky. Ani pro toto tvrzení libanonský generál žádné přímé důkazy nemá.
Desítky cílů během tří dnů
Spojené státy mezitím neustále rozšiřují seznam původně plánovaných 50 cílů. Útok má být ohraničený a nemá trvat déle než tři dny, napsal americký list The Los Angeles Times. Invazi má zahájit soustředěný útok raket s plochou dráhou letu, po němž bezprostředně přijde další vlna útoků na cíle, které první úder nezničil.
"Po každém úderu bude následovat vyhodnocení, útoků bude několik. Všechno se odehraje během 72 hodin s jasným náznakem, že je hotovo," řekl listu armádní zdroj obeznámený s přípravou útoku.
Plánovači Pentagonu nyní zvažují, jaké zbraně do útoku nasadit - kromě raket Tomahawk odpálených z lodí ve Středozemním moři to mohou být i bombardéry a svazek amerických lodí operujících v Rudém moři.
Sám prezident Barack Obama prý není stoupencem masivního leteckého bombardování syrského území a přimlouvá se za omezený rozsah útoku.
Řada amerických armádních expertů ale pochybuje o tom, že i delší útočná akce by mohla podlomit síly prezidenta Bašára Asada natolik, aby ho odradila od dalšího nasazení chemických zbraní. Vzdušný úder bude prý spíš demonstrací síly a na reálném poměru sil mnoho nezmění.
Asadova armáda bude podle odhadu expertů mít dostatek sil, aby kontrolovala situaci. Občanská válka ale přesto může trvat ještě další dva roky, soudí zpravodajští experti oslovení listem The Los Angeles Times.
Podle agentury AP nyní ve východním Středomoří operují americké raketové křižníky USS Gravely DDG 107, USS Mahan DDG 72, USS Barry DDG 52 a USS Ramage DDG 61. Jsou vyzbrojeny desítkami raket s plochou dráhou letu Tomahawk, které jsou schopny s mimořádnou přesností zasahovat cíle až ve vzdálenosti 2130 kilometrů. Rakety, které se pohybují v nízkých letových hladinách, jsou dlouhé přes šest metrů a každá nese téměř půltunovou hlavici.
Nejvzdálenější cíp syrského území je asi 1300 kilometrů daleko od místa, kde se americká flotila nachází. Dosah raket Tomahawk tak umožňuje americkým lodím kotvit v takové vzdálenosti od syrského území, kde jim nehrozí žádná odveta. V Rudém moři jsou připraveny zapojit se do útoku letadlová loď USS Nimitz, tři torpédoborce a jeden křižník. Každé z těchto plavidel je schopno odpalovat rakety Tomahawk.
Syrské obranné prostředky, mezi nimiž je asi 500 postů protivzdušné obrany a 400 letounů, jsou soustředěny na západě země. Nacházejí se kolem hlavního města Damašku, při libanonských hranicích, v Sýrií kontrolované části Golanských výšin a podél syrského pobřeží Středozemního moře.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist