Ve chvíli hrozícího útoku na Sýrii kvůli použití chemických zbraní dostala americká rétorika pořádnou ránu do zad. Časopis Foreign Policy totiž odhalil, že Spojené státy před čtvrtstoletím pomáhaly Saddámu Husajnovi ve válce s Íránem, i když věděly o jeho chemických zbraních. Informace pocházejí z dokumentů, které ztratily status "tajné", a rozhovorů s bývalými zpravodajci.  

V roce 1988 americká CIA podle satelitních snímků zjistila, že v iráckých liniích hrozí průlom u města Basra. Husajnově armádě poskytla informace o rozmístění íránských vojsk. V následných čtyřech ofenzivách použili Iráčané sarin a yperit, už poněkolikáté během táhlého a bezvýsledného konfliktu. Irácké frontové úspěchy přivedly Íránce k jednacímu stolu.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se