Výsledek jejich práce rozhodne o tom, jestli se rozpoutá válka. Vyšetřovatelé OSN zkoumají, jestli ve středu na damašském předměstí opravdu došlo k chemickému útoku. Doprovází je členové povstalecké Syrské svobodné armády a syrský lékař abú Karam, který o práci inspekcí informoval agenturu Reuters.
Skupina prý dorazila na damašské předměstí Muadamíja. "Jsme v mešitě Radva. Inspektoři hovoří s raněnými a spolu s našimi lékaři jim odebírají krev," řekl abú Karam.
V Muadamíji přišlo ve středu při útoku o život na 80 lidí. Stovky dalších pak zemřely v dalších místech jižně a východně od Damašku. Na inspektory v Muadamíji čekal početný dav civilistů ochotných vypovídat o středeční události. Podle opozičních aktivistů chtějí experti OSN prohlédnout také těla mrtvých a odebrat z nich vzorky tkání.
Inspektoři za sebou mají dramatickou cestu, protože se jejich konvoj dostal opakovaně do palby odstřelovačů. Podle mluvčího OSN se konvoj stal několikrát terčem úmyslné střelby. Syrský vládnoucí režim obvinil z útoku povstalce. Vyšetřovatelé přesto na místo údajného útoku dojeli.
"První vozidlo týmu vyšetřujícího chemické zbraně bylo záměrně několikrát zasaženo neznámými odstřelovači," sdělil mluvčí Martin Nesirky. Podle něj se to stalo v nárazníkové zóně, když se konvoj přibližoval k cíli. Nikdo při incidentu neutrpěl zranění.
Už krátce po výjezdu inspektorů, kteří získali o víkendu povolení k vyšetřování, explodovalo v oblasti několik granátů. Vláda přislíbila dodržet během inspekce dočasný klid zbraní, je tedy přesvědčena, že za střelbou stojí rebelové.
"Na členy skupiny Spojených národů střílely ozbrojené teroristické skupiny," uvedla.
Podle expertů oslovených agenturou AFP by neměl být problém najít stopy po chemických zbraních, pokud jde o známé složky jako například nervový plyn sarin. Obě strany ale tvrdí, že ony s útokem nemají nic společného.
Režim prezidenta Bašára Asada se kvůli údajnému použití nervového plynu dostal pod silný mezinárodní tlak. Do Damašku v sobotu přicestovala vysoká představitelka OSN pro odzbrojení Angela Kaneová, aby pro inspektory vymohla vstup na předměstí metropole.
Experti OSN do země přiletěli zhruba před týdnem, aby vyšetřili jiné případy údajných chemických útoků. Tým odborníků vede Prof. Aake Sellstroem.
Povstalci tvrdí, že si středeční útok vyžádal až 1700 obětí. Humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) v sobotu jako první nezávislý zdroj potvrdila 355 mrtvých. Rovněž informovala o stovkách pacientů s příznaky otravy nervovým plynem.
Spojené státy prohlásily, že na základě "počtu obětí, příznakům smrti a zranění i svědectví" věří, že k použití nervového plynu skutečně došlo. Společně s Británií pohrozily, že jsou připraveny na vojenskou intervenci. Před "osudovou chybou" je ale krátce na to varovalo Rusko.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist