Syrská opozice ve středu ohlásila chemický útok armády u Damašku a stovky mrtvých. Vláda i armáda to však rozhodně popřely. Opoziční zdroje své údaje o počtu obětí postupně zvýšily až na 1300 obětí, které prý zahynuly při bombardování a plynovém útoku.

Informace zatím nelze ověřit, státní televize zprávy označila za zcela nepravdivé.

Jejich cílem je prý odvést pozornost expertů OSN, kteří přijeli do Sýrie před několika dny prověřit informace o údajných předchozích chemických útocích.

Opozice zprvu informala o desítkách a později o zhruba 500 mrtvých, později zástupce opozice George Sabra upřesnil bilanci na 1300 obětí. Šéf opoziční koalice Ahmad Džarba požádal Radu bezpečnosti OSN, aby kvůli této události svolala mimořádné zasedání.

Vyzval zároveň experty OSN, kteří jsou v Sýrii, aby dějiště dnešních útoků navštívili. Pro inspekci místa se vyslovila také Liga arabských států a také Evropská unie požaduje okamžité a důkladné vyšetřování.

Sejde se Rada bezpečnosti OSN

Británie by považovala za šokující vystupňování syrské krize, pokud se zprávy o chemických útocích potvrdí. Londýn vyzval syrskou vládu, aby umožnila inspektorům dějiště útoků prohlédnout. Britský ministr zahraničí William Hague chce, aby o útoku jednala RB OSN. Také francouzský prezident François Hollande řekl, že požádá OSN, aby poslala na místo útoku personál a aby tento útok vyšetřila.

Ke svolání mimořádného zasedání Rady bezpečnosti se přidaly i USA, Lucembursko, Jižní Korea a další státy, stejně jako šéf syrské opoziční koalice Ahmad Džarba.

To podle agentury Reuters začne dnes v 21:00 SELČ; podle nejmenovaného diplomata citovaného agenturou AFP půjde o konzultace za zavřenými dveřmi.

Spojené státy vyjádřily hluboké znepokojení nad zprávami o údajném útoku syrských vládních sil s použitím chemických zbraní. Bílý dům vyzval syrskou vládu i opozici, aby okamžitě umožnily přístup na všechna místa mající význam pro vyšetřování ze strany OSN.

Rusko označilo zprávy o údajném chemickém útoku za "provokaci" a požaduje nezávislé vyšetřování. "Předpojatá" místní média zahájila jako na povel agresivní informační kampaň proti syrskému režimu, citovala agentura DPA mluvčího ruského ministerstva zahraničí Alexandra Lukaševiče. Podle něj jistě není náhodné, že zároveň zahájili své šetření v Sýrii inspektoři OSN. "To vše ukazuje na další plánovanou provokaci," prohlásil Lukaševič.

Syrská státní televize už ráno zprávy o použití chemických zbraní popřela. Podle ní je cílem rozptýlit inspektory OSN. Podobně útok popřela armáda, podle níž jde o naprosto nepodložené zprávy a hysterii potápějící se opozice.

"To není pravda. Veškeré informace na to téma jsou vymyšlené a mají zmást inspektory," řekl syrský velvyslanec v Moskvě Rijád Haddad.

Byl to masakr

Inspektoři jsou na místě od neděle. Vede je švédský vědec Ake Sellström. Švédské agentuře TT sdělil, že útok by se měl vyšetřit, avšak vysoký počet obětí, o němž se hovoří, se mu zdá podezřelý.

"Zní to jako něco, co by se mělo prověřit. Záleží na tom, zda o to generálního tajemníka OSN požádá některý z členských států OSN. My jsem zde na místě," řekl telefonicky agentuře TT. Jakmile bude vznesena formální žádost, musí prý ale také s přístupem inspektorů na místo souhlasit Damašek.

Švédský ministr zahraničí Carl Bildt vyzval na Twitteru Damašek, aby inspektory na místo pustil.

Podle Ramího Abdar Rahmána, který situaci popisuje z exilového sídla opozice v Londýně, dopadaly rakety s hlavicemi naplněnými plynem z letadel a byly odpalovány rovněž ze země. Vláda podle něj vede rozsáhlou ofenzivu proti východním a západním předměstím metropole, protože právě tato místa ovládá opozice.

"Je to masakr spáchaný chemickými zbraněmi. Návštěva týmu OSN je žert. Bašár (Asad) dal světu najevo, že si z nich nic nedělá," sdělil jeden z aktivistů agentuře Reuters.

Na internetu se začaly objevovat snímky mrtvých uložených v místnostech. Těla nejsou povětšinou zakrvavená a nenesou známky zranění. "Mnoho mrtvých jsou ženy a děti. Když je sem přivezli, měli rozšířené zornice, studené končetiny a pěnu u úst. Lékaři říkají, že jsou to typické příznaky působení nervového plynu," řekla zdravotní sestra citovaná agenturou.

"Útok se odehrál ve tři hodiny ráno (02:00 SELČ). Většina z těch lidí zemřela doma," tvrdí zdroj agentury Reuters.

První zprávy o tom, že prý v Sýrii zabíjely i chemické zbraně, přišly letos v březnu. Opozice a armáda se obvinily z útoků navzájem. Damašek souhlasil nakonec s tím, aby některé z nahlášených případů prošetřili odborníci OSN. Dvacet jich do Sýrie dorazilo tuto neděli.

Jejich úkolem je potvrdit nebo vyvrátit zprávy o útocích, ale kdo je spáchal, řešit nemají. Povolení mají k prověření tří lokalit. Sýrie není signatářem Úmluvy o zákazu vývoje, výroby, skladování a použití chemických zbraní. Odhaduje se, že má velké zásoby sarinu a také yperitu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist