Tisíce stoupenců sesazeného egyptského prezidenta Muhammada Mursího se v neděli shromáždily v centru metropole Káhiry. Demonstrace, kterou svolalo konzervativní Muslimské bratrstvo, což je nejsilnější politické hnutí v zemi, probíhá podle záběrů televizní stanice Al-Džazíra zatím v poklidu.
Od středy, kdy Mursího svrhla armáda, v zemi panuje napětí. To umocnily páteční nepokoje, provázené potyčkami mezi exprezidentovými stoupenci a odpůrci, při nichž zahynuly desítky lidí. Mursího odpůrci měli v plánu také vyrazit na káhirské náměstí Tahrír, které dnes obsadili konzervativci. Armádní síly z obav před novými potyčkami se rozhodly posílit jednotky ve městě.
Vládne také nejistota kolem dalších kroků armádou dosazeného prozatímního prezidenta Adlího Mansúra, který se stále neodhodlal jmenovat novou přechodnou vládu. Ta by měla do roka zemi dovést k parlamentním a prezidentským volbám.
Další vývoj v Egyptě naznačil v rozhovoru s německým týdeníkem Der Spiegel kandidát na prozatímního egyptského premiéra Muhammad Baradej. Řekl, že egyptské Muslimské bratrstvo by se mělo podílet na dalším politickém vývoji země.
Egyptským premiérem je prozápadní Muhammad Baradej. Má pověst liberála - čtěte ZDE
Nejezděte do velkých egyptských měst včetně Káhiry, vyzývá ministerstvo české turisty - čtěte ZDE
Agentura AFP nicméně upřesnila, že rozhovor byl pořízen ještě předtím, než Muslimské bratrstvo v sobotu rezolutně odmítlo, aby byl Baradej jmenován prozatímním premiérem. Bratrstvo podporuje sesazeného prezidenta Muhammada Mursího.
Podle egyptské agentury Mena se prozatímní prezident Adlí Mansúr v sobotu chystal postavit bývalého generálního ředitele Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) a proreformního politika Baradeje do čela nové vlády. Pak ale kvůli odporu nejen Muslimského bratrstva, ale i dalšího muslimského hnutí Núr, od svého záměru ustoupil.
Obavy z násilností
V Egyptě se teď podle všeho vyjednává o možném kompromisu. Muslimské bratrstvo nechce ale slyšet o ničem jiném, než o návratu Mursího do čela země.
To ale může znovu rozpoutat násilnosti, které se zemí přehnaly již v pátek. K nové mobilizaci proti Muslimskému bratrstvu vyzvalo i liberální hnutí Tamarod, které podporuje Baradeje.
Baradej týdeníku Der Spiegel řekl, že by se v zemi měly co nejdříve uskutečnit nové parlamentní a prezidentské volby, a to nejdéle do jednoho roku. Dodal, že by respektoval opětovné vítězství Muslimského bratrstva, pokud by se hnutí uvolilo respektovat demokracii.
Baradej v rozhovoru také tvrdil, že sesazení Mursího nebylo státním převratem. Zdůvodnil to údajným argumentem, že do ulic egyptských měst vyšlo 20 milionů lidí, kteří středeční zákrok armády podpořili. Mursí byl sesazen právě armádou.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist