V druhém největším egyptském městě Alexandrii bylo při střetech mezi stoupenci a odpůrci svrženého prezidenta Muhammada Mursího v noci na sobotu zabito 12 lidí. Podle agentury MENA bylo dalších 200 lidí zraněno. V celém Egyptě si tak násilnosti v pátek vyžádaly už 37 obětí a nejméně tisíc raněných. Většina zabitých se podle Reuters stala obětí střelby. Egyptské úřady mezitím zatkly jednoho z nejvyšších představitelů Muslimského bratrstva blízkého Mursímu.

Násilnosti vyvolané napětím kolem sesazení islámského konzervativce Mursího z prezidentské funkce zesílily během pátku. Například v Káhiře se Mursího příznivci dostali do potyček s armádou, která sesazeného prezidenta uvěznila, a pak i s liberálními odpůrci konzervativců. V metropoli při násilnostech přišlo o život nejméně pět lidí.

Armáda přislíbila, že bude respektovat právo na pokojné demonstrace, varovala ale před pokusem ohrozit bezpečnost státu.

Strana svobody a spravedlnosti (FJP), založená před loňskými volbami bratrstvem, v prohlášení z noci na sobotu vyzvala své stoupence, aby zůstali mobilizováni. "Strana prohlašuje, že zůstane se všemi svými členy a sympatizanty s davy na náměstích, dokud nebude obnovena moc prezidenta," prohlásila strana.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun v pátek Egypťany podle agentury AFP varoval před politikou "odvet". Urovnání krize v zemi podle něj předpokládá, že v ní nebude "žádné místo pro odvetná opatření nebo vylučování některé strany či komunity", citoval šéfa OSN jeho mluvčí.

Agentury rovněž hlásí, že egyptské úřady v noci na sobotu zatkly druhého muže Muslimského bratrstva Chajráta Šatira. Úřady na něj podle místních médií vydaly zatykač po středečním vojenském převratu, jenž odstavil od moci někdejšího vůdce Muslimského bratrstva Mursího.

Zatčení Šatira potvrdil podle agentury AP mluvčí egyptského ministerstva vnitra. Šatir a jeho bratr byli zatčeni v bytě na káhirském předměstí Nasr na základě obvinění, že v posledních dnech podněcovali násilí proti demonstrantům, uvedl mluvčí. Ze stejného důvodu zatýkaly úřady členy hnutí i ve čtvrtek a v pátek.

Zámožný podnikatel Šatir je považován za nejmocnějšího muže hnutí. Původně byl dokonce kandidátem na prezidenta.

V posledních dvou dnech byly zatčeny desítky členů Muslimského bratrstva. Údajné zatčení jeho vůdce Muhammada Badího se však v pátek ukázalo jako fáma.

Výhrůžky radikálů

Za vyhlášení války své víře označila sesazení egyptského prezidenta Muhammada Mursího nová islamistická skupina v Egyptě. Jmenuje se Ansar aš-Šaría v Egyptě (Ochránci islámského práva šaría v Egyptě) a varuje, že bude právo šaría prosazovat násilnou cestou. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Varování skupiny na internetovém fóru pro radikály na egyptském Sinajském poloostrově zachytilo v pátek středisko pro sledování webů islamistických radikálů (SITE). Egyptská skupina uvedla, že bude shromažďovat zbraně a zahájí výcvik svých členů.

Levicový vůdce souhlasí s převratem

Egyptský levicový vůdce a bývalý prezidentský kandidát Hamdín Sabbáhí vyjádřil podporu vojenskému sesazení prezidenta Mursího. Očekává, že si Egypťané v krátké době zvolí novou hlavu státu a parlament. Sabbáhí, jenž se v loňských prezidentských volbách umístil třetí za Mursím a nezávislým kandidátem Ahmadem Šafíkem, to řekl v rozhovoru s agenturou Reuters.

Sabbahí, jenž je předsedou hnutí Egyptský lidový proud, tvrdí, že armáda naplňuje vůli lidu a netouží po moci pro sebe. "Toto počínání vedlo k usmíření mezi lidem a armádou po dlouhém období odcizení," řekl v pátek Sabbáhí. Ti, kteří nazývají středeční odstranění Mursího vojenským pučem, urážejí egyptský lid, doplnil s poukazem na to, že miliony Egypťanů požadovaly Mursího vypuzení.

Egypt: Muži vytvořili lidské štíty, aby předešli sexuálnímu obtěžování žen - čtěte ZDE

Politik rovněž vyzval ke jmenování liberála a bývalého šéfa Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Muhammada Baradeje premiérem na přechodnou dobu. Sabbáhí věří, že by netrvala déle než půl roku, během něhož by byla schválena upravená ústava.

Sabbáhí, jenž se hlásí k odkazu někdejšího prezidenta Gamála Abdana Násira, rovněž řekl, že byl dohodnut sled kroků, které by měly následovat, tedy přepracování ústavy, referendum o ní, prezidentské volby a nakonec parlamentní volby.

Levicový vůdce Mursímu vyčetl, že uskutečňoval stejnou špatnou zahraniční politiku jako jeho předchůdce Husní Mubárak, kterého v roce 2011 svrhlo lidové povstání. Obvinil Spojené státy, že podporovaly Muslimské bratrstvo ještě dlouho poté, co se Egypťané obrátili proti islamistickému prezidentovi.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist