Při přestřelce mezi egyptskou armádou a příznivci svrženého prezidenta Muhammada Mursího v pátek zemřeli nejméně tři lidé. Informovaly o tom agentura AFP a Reuters. Armáda střelbu ostrou municí popřela.
V Káhiře i v pátek demonstrují desetitisíce islamistů, z jejichž řad Mursí vzešel, manifestaci ohlásila i liberální opozice. Armáda přislíbila respektovat právo na pokojné demonstrace, varovala ale před pokusem ohrozit bezpečnost státu.
Střelba podle Reuters vypukla, když se několik stovek islamistů pokusilo pochodovat ke kasárnám, ve kterých údajně armáda Mursího internovala. Svědek vypověděl, že viděl na zemi několik lidí se střelnými zraněními. Z dostupných zpráv ale není jasné, kdo palbu zahájil. Podle svědků to prý byly bezpečnostní jednotky.
V pátek také egyptská armáda vyhlásila v Suezu a na jihu Sinajského poloostrova mimořádný stav. Informovala o tom agentura Reuters. Reagovala tak na sérii pátečních útoků islamistů na svá sinajská kontrolní stanoviště nedaleko hranic s Izraelem. Při útocích jeden egyptský voják zahynul a dva byli zraněni. Na neurčito je uzavřen také hraniční přechod Rafáh do palestinského pásma Gazy.
Mimořádná bezpečnostní opatření platí v provinciích Suez a Jižní Sinaj. Armáda je po útocích ve stavu zvýšené pohotovosti. Již dříve egyptské úřady v rámci preventivních opatření uzavřely přechod Rafáh, prozatím není známo, kdy bude znovu otevřen. Kvůli uzávěře se muselo od hranic vrátit zpět do pásma na 200 Palestinců.
Ozbrojenci napadli policejní stanici na Sinaji a egyptské vojenské letiště. Není jasné, zda útok souvisí s napětím, které v Egyptě vyvolal pád islamistické vlády prezidenta Muhammada Mursího. Bezpečnostní operace egyptské armády ve velkých městech ale mohla oslabit kontrolu nad Sinajským poloostrovem, kde působí skupiny militantních islamistů.
Výbuchy byly podle svědků slyšet až v izraelském přístavním městě Ejlat. Egyptská armáda na útoky z raketometů odpověděla palbou a do oblasti vyslala zesílené hlídky.
Sinaj je oblíbenou destinací zahraničních turistů, ti zde pobývají především v rudomořských letoviscích Šarm aš-Šajch a Taba. České ministerstvo zahraničí ale považuje hotelové zóny za bezpečné. Turisty ale varovalo, aby se v případě opuštění rekreačních komplexů vyhýbali veřejným shromážděním.
Vedení Muslimského bratrstva vyzvalo po pádu Mursího k pokojným protestům a varovalo před násilím. V Egyptě nicméně panují obavy, že protesty plánované na pátek by mohly přerůst v násilné střety s armádou.
Egypt má pozastavené členství v Africké unii
Africká unie (AU) v pátek kvůli sesazení egyptského prezidenta Muhammada Mursího armádou pozastavila Egyptu členství. Informovala o tom agentura Reuters. Toto opatření je standardním postupem, který AU vůči svým členům uplatňuje v případě neústavních změn a převratů.
"Rada pro mír a bezpečnost Africké unie rozhodla pozastavit účast Egypta na aktivitách AU, dokud nebude obnoven ústavní pořádek," oznámil tajemník rady Admore Kambudzi.
Na dočasném vyloučení Egypta ze všech unijních aktivit se dohodla bezpečnostní rada AU na zasedání v etiopské Addis Abebě. Již ve čtvrtek komisař AU pro mír a bezpečnost Ramtane Lamamra prohlásil, že unie chce vyslat do Káhiry komisi a chce také vyzvat všechny strany k dialogu.
Egypt není letos první zemí, které AU členství pozastavila. Stejný krok uplatnila v březnu vůči Středoafrické republice, kde rebelové svrhli prezidenta Françoise Bozizého.
Mursího sesadila armáda ve středu. Generalita odmítá, že by její krok byl převratem. Tvrdí, že bývalý prezident nesplnil očekávání národa, proto se rozhodla po masových demonstracích proti Mursímu naplnit vůli Egypťanů a hlavu státu zbavit moci.
Armáda garantuje právo na protest
Egyptská armáda ale v noci na pátek ujistila veřejnost, že nepodnikne "mimořádné kroky" proti žádné politické skupině a garantuje právo na protest, pokud demonstrace neohrozí bezpečnost státu. Velení vydalo prohlášení před očekávanými pátečními protesty Muslimského bratrstva po svržení prezidenta Muhammada Mursího.
"Moudrost, skutečné vlastenectví a konstruktivní lidské hodnoty, jež vyznávají všechna náboženství, nám přikazují vyhnout se jakémukoli mimořádnému nebo násilnému kroku proti jakékoli skupině nebo politickému proudu," uvedla armáda v prohlášení.
"Pokojný protest a svoboda projevu jsou práva zaručená každému a pro Egypťany jsou jedním z nejdůležitějších výsledků jejich slavné revoluce," stojí v dokumentu, který zároveň upozornil na negativní následky, jež by zneužívání těchto práv mohlo mít.
"Nadměrné a bezdůvodné užívání tohoto práva by mohlo mít negativní následky včetně blokování silnic, ohrožování bezpečnosti a poškozování egyptské ekonomiky," varovala armáda. Národ by podle armádního velení měl odmítnout mstu a dosáhnout jednoty a usmíření.
Muslimské bratrstvo svolalo na pátek pod heslem "Pátek odmítnutí" celoegyptské demonstrace stoupenců svrženého prezidenta. Egypťané by podle provolání islamistů měli v klidu vyjít do ulic a "říci 'ne' zatýkání na rozkaz armády a 'ne' vojenskému puči".
Mursí vyšetřován za urážku justice
Mursího, kterého armáda internovala na neznámém místě, začaly úřady vyšetřovat za urážku justice. Bezpečnostní složky země také zadržely desítky činitelů Muslimského bratrstva, z něhož Mursí vzešel.
Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva Navi Pillayové vyjádřil nad vlnou zatýkání znepokojení, v hodnocení egyptských událostí se ale vyhnul slovu puč. Úřad rovněž uvedl, že Egypt by měl objasnit, proč představitele bratrstva zadržel, v opačném případě by měli být propuštěni.
Egyptský prozatímní prezident Adlí Mansúr v pátek také rozpustil horní komoru tamějšího parlamentu ovládanou islámskými konzervativci a jmenoval nového šéfa tajných služeb.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist