Prozatímním egyptským premiérem byl jmenován bývalý šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Muhammad Baradej, který má mezinárodní renomé. Informovala o tom agentura AFP. Prozatímní prezident Adlí Mansúr, který nahradil sesazenou hlavu státu Muhammada Mursího, se dnes s Baradejem setkal, aby mu místo nabídl. V průběhu večera by měl Baradej složit přísahu.
Během takzvaného arabského jara, jehož výsledkem byl před dvěma lety mimo jiné pád režimu egyptského autoritářského prezidenta Husního Mubaraka, byl Baradej aktivním účastníkem liberálního proudu egyptských politiků. Navzdory jeho renomé si ale nevydobyl významnější pozici v nové politické hierarchii. Zvlášť poté, co se k moci i díky volbám, jež nakonec soudy zneplatnily, začali dostávat islámští konzervativci.
Muslimské bratrstvo proti všem - čtěte ZDE
Nejezděte do velkých egyptských měst včetně Káhiry, vyzývá ministerstvo české turisty - čtěte ZDE
V Egyptě a zejména v Káhiře nadále panovalo po nepokojích napětí. Mursího stoupenci vyzvali k dalším protestním demonstracím na neděli.
Muhammad Baradej
- Narodil se 17. června 1942 v Káhiře.
- Jako syn právníka rovněž studoval práva se zaměřením na mezinárodní právo, nejdříve na univerzitě v Káhiře a pak na Newyorské univerzitě, kde získal doktorát (1974).
- Kariéru zahájil v roce 1964 jako diplomat, za Egypt sloužil například v pobočkách OSN v New Yorku a v Ženevě. Působil také na ministerstvu zahraničí.
- V Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) začal působit od roku 1984. Postupně se vypracoval až na šéfa agentury, kterým byl od prosince 1997 až do listopadu 2009.
- Byl přívržencem tvrdého postoje Washingtonu k Íránu kvůli jeho jadernému programu. Írán se podle něj snaží vyrobit atomovou bombu, aby získal postavení velmoci na Blízkém východě.
- Proslulost si Baradej získal v roce 2003, kdy odmítl americké argumenty o iráckém jaderném programu, které se nakonec ukázaly jako nepravdivé.
- Baradej v listopadu 1998 navštívil Českou republiku a poté ještě v listopadu 2008 a v srpnu 2007, kdy prohlásil, že jaderná elektrárna Temelín nepředstavuje žádné nebezpečí.
- V roce 2005 se spolu s MAAE stal držitelem Nobelovy ceny za mír za úsilí o nešíření jaderných zbraní ve světě. Stal se tak čtvrtým Egypťanem, který toto ocenění získal.
- Do egyptského politického života se zapojil v roce 2010, kdy se spekulovalo o jeho možné kandidatuře na prezidenta. Podporoval povstání proti tehdejšímu prezidentovi Husnímu Mubarakovi.
- V letech 2010-2012 vedl Národní sdružení pro změnu, které se na přelomu let 2011-2012 účastnilo parlamentních voleb v rámci liberálně-levicové koalice Egyptský blok. Ta skončila v hlasování až čtvrtá s pouhými 34 mandáty z 498.
- Po zvolení islamisty Muhammada Mursího prezidentem Egypta loni v červnu se stal jeho hlasitým oponentem.
- Loni v dubnu založil Ústavní stranu, jíž je předsedou.
- Začátkem letošního července se stal mluvčím opozice proti tehdejšímu islamistickému prezidentu Mursímu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist