Ruský prezident Vladimir Putin při návštěvě ve Finsku uvedl, že Moskva nevydá Washingtonu bývalého technika amerických tajných služeb Edwarda Snowdena, obviněného ve vlasti ze špionáže po prozrazení tajného sledovacího programu. Snowden je podle Putina stále v tranzitní zóně na moskevském letišti Šeremeťjevo.

Rusko se podle Putina "nechystá vydat" uprchlíka, protože Rusko nemá s USA dohodu o vydávání. Povyk okolo amerických žádostí o vydání Snowdena pak přirovnal k pokusu ostříhat prasátko: "Vřískotu bude spousta, ale vlny málo."

Jakákoli obvinění na ruskou adresu kvůli Snowdenově příletu do Moskvy jsou podle ruského prezidenta "blábol a nesmysl", protože tento přílet byl i pro Rusy "naprosto nečekaný". Ale Snowden jako tranzitní cestující, nepřekračující ruské hranice, nepotřeboval ruské vízum, ani další doklady. "Jako tranzitní cestující má právo koupit si letenku a letět, kam se mu zlíbí," zdůraznil Putin.

K  vydání obviněného programátora znovu vyzval americký ministr zahraničí John Kerry, který však zároveň uvedl, že "není nezbytné stupňovat konfrontaci s Ruskem". Americké úřady už v pátek po vznesení obvinění ze špionáže zrušily platnost Snowdenova amerického pasu.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se