Vysokou nezaměstnanost na Slovensku chce vláda premiéra Roberta Fica snížit také propouštěním pracujících důchodců, které by mohli ve firmách nebo na úřadech nahradit absolventi škol, kteří jsou bez práce. Ministerstvo sociálních věcí oznámilo, že zaměstnavatelům vyjde vstříc a že důchodový věk pracovníka bude důvodem k ukončení pracovního poměru.
Nahrazení vydělávajících penzistů nezaměstnanými by na Slovensku mohlo snížit počet lidí bez práce o několik desítek tisíc. Na slovenských úřadech práce je evidováno zhruba 390 000 lidí. Míra nezaměstnanosti dosahuje 14,4 procenta a pohybuje se blízko dlouhodobého maxima.
"Bude na zaměstnavateli, aby si vybral, zda si ponechá důchodce, nebo zaměstná mladého člověka," řekl ministr práce Ján Richter k připravovaným úpravám v zákoníku práce. Jde o změnu dosavadního postoje vládní strany Směr-sociální demokracie, která dlouhodobě prosazovala spíše posílení práv zaměstnanců. Dosažení důchodového věku na Slovensku v současnosti není důvodem k ukončení pracovního poměru.
Podle zaměstnavatelských organizací je propuštění pracujících důchodců jedním z léků na stlačení vysoké nezaměstnanosti, která je na Slovensku v porovnání s jinými zeměmi EU jednou z nejvyšších.
Robert Fico chce kandidovat na prezidenta. Pokud bude mít jistotu výhry - čtěte ZDE
Lucemburský soud nařídil bankám zablokovat 29,5 milionu eur slovenské vlády - čtěte ZDE
Penze nedosahuje ani poloviny průměrné mzdy
Vysoký počet lidí bez práce se od propuknutí globální ekonomické krize řadí k největším problémům hospodářství země. Slovenská ekonomika podle ekonomů dokáže vytvářet vyšší počet nových pracovních míst jen v období silného hospodářského růstu, který země naposledy zaznamenala v roce 2008. Tehdy se míra nezaměstnanosti na Slovensku pohybovala kolem osmi procent.
Pracující důchodci na Slovensku si přivydělávají k penzi, jejíž průměrná výše loni představovala 376 eur (9730 korun) měsíčně, a nedosáhla tedy ani polovinu průměrné mzdy v ekonomice. Nevládní institut zaměstnanosti upozornil, že zhruba každý osmý penzista do 65 let má ze zaměstnání vyšší příjem, než je jeho starobní důchod. Richter ovšem upozornil, že mnoho penzistů vykonává slabě placenou práci, o kterou by patrně nebyl zájem.
Opozice zase přišla s návrhem, aby úředníkům v důchodovém věku stát nevyplácel současně penzi a mzdu. Zhruba 20 000 státem placených pracujících důchodců by si mělo vybrat, zda budou pobírat plat, nebo důchod.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist