Ruský civilní letoun se dvěma stovkami lidí na palubě čelil údajně při pondělním přeletu Sýrie ostřelování protiletadlovými raketami typu "země-vzduch". Pilotům se však šikovným manévrováním podařilo zachránit životy cestujících i letadlo, uvedla ruská tisková agentura Interfax s odvoláním na nejmenovaný zdroj.

"Posádce se včas podařilo uhnout," uvedl zdroj. "Lze předpokládat, že střely úmyslně mířily na letadlo. Ale není jasné, zda střelci věděli, že jde o ruské letadlo," dodal.

Syrské úřady podle serveru newsru.com přiznaly, že skutečně v pondělí ráno neznámí pachatelé odpálili dvě rakety, které explodovaly v bezprostřední blízkosti letounu ruské společnosti. Stroj letěl do Egypta se zhruba dvěma stovkami turistů; nikdo nebyl raněn, ani letadlo nebylo poškozeno.

Údajně ostřelovaný letoun typu Airbus A-320 ruské společnosti NordWind přepravoval dvě stovky ruských turistů z oblíbeného egyptského letoviska Šarm aš-Šajch do Kazaně; nikdo nebyl raněn, ani letadlo nebylo poškozeno a přistálo v místě určení, tedy v metropoli ruského Tatarstánu v Povolží. Po přistání technici na letadle nenašli žádné poškození.

Incident ještě nebyl oficiálně potvrzen. Informaci prověřuje ruské velvyslanectví v Damašku.

Ruský úřad dohlížející na letový provoz Rosaviacija mezitím vydal prohlášení o tom, že ruští piloti nad Sýrií zaznamenali "známky bojové činnosti", ale nebezpečí se vyhnuli. Naopak obdobný syrský úřad podle agentury RIA Novosti žádné ostřelování nezaznamenal a incident popřelo i ruské sdružení cestovních kanceláří.

Už na podzim syrští rebelové pohrozili útoky na letadla z Ruska, Íránu, Iráku a Libanonu, které prý režimu Bašára Asada dopravují zbraně a munici. Moskva patří k nejvěrnějším Asadovým spojencům.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist