Izrael rozmístil u syrského pobřeží umělá skaliska se špionážními kamerami. Tvrdí to prosyrská libanonská televize Al-Manar. Izraelci podle syrských vládních zdrojů sledují manévry ruských válečných lodí ve Středomoří. Al-Manar ohlásila, že několik z těchto kusů kamene bylo nalezeno na neobývaném ostrově naproti syrskému přístavu Tartús, kde je ruská námořní základna.

Snímky zachycované kamerou nainstalovanou uvnitř byly údajně pomocí satelitní techniky posílány do Izraele. Syrská televize odvysílala fotografie skal i špionážního zařízení.

V Tartúsu kotví kromě ruských také íránské vojenské lodě. Jak Rusko, tak Írán podporují vládu v Damašku a oba státy Sýrii vyzbrojují.

Stanice Al-Manar tvrdí, že umělá skaliska s elektronickým vybavením na ostrově instalovali příslušníci speciální námořní jednotky Flotila 13. S pomocí ponorky, které izraelské armádě dodalo Německo, vojáci z místa odvezli skutečné kameny, podle nichž pak byly vyrobeny repliky. Vytipovali také nejvhodnější místa k umístění kamer.

Izrael na zprávu nereagoval. Mluvčí ministerstva zahraničí Jigal Palmor pouze řekl, že Izrael "se nenechá zatáhnout do syrské civilní války na propagandistickém ani na reálném bojišti". Izraelci pohrozili zásahem do bojů pouze v případě, že v Sýrii budou použity chemické zbraně.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist