Vyšetřování možného použití chemických zbraní v Sýrii bude mít za výsledek scénář z Iráku. Prohlásil to v sobotu v Moskvě syrský ministr informací Umrán Zuhbí. Popřel zároveň nedávná vyjádření Washingtonu, že v Sýrii mohly být použity chemické zbraně. Syrští povstalci v sobotu zaútočili na leteckou základnu na severozápadě země a na jihu napadli pozice syrské armády.

Spojené státy ve čtvrtek poprvé připustily, že syrská vláda v bojích proti opozici patrně použila chemické zbraně, zřejmě sarin. Washington se ale opírá o zprávy rozvědky, které zatím nikdo neprokázal. K většímu mezinárodnímu úsilí v řešení syrské krize kvůli sílícím důkazům o použití chemických zbraní v pátek vyzvala Velká Británie.

Zuhbí televizi RT řekl, že tvrzení Washingtonu a britské vlády ohledně chemických zbraní v Sýrii jsou "nehorázné lži". Podobná vyjádření některé západní vlády podle něj činí proto, aby "zaprvé zamaskovaly ty, kdo za užitím chemických zbraní...skutečně stojí, a za druhé, aby zopakovaly scénář Iráku, a otevřely tak cestu dalšímu vyšetřování".

Závěry těchto vyšetřování pak vlády podle Zuhbího předloží OSN, "což, jak víme, otevřelo dveře k okupaci Iráku". Jedním z důvodů spojenecké invaze v Iráku v roce 2003 byla podle USA a Velké Británie skutečnost, že Irák nedoložil zničení všech dříve vlastněných zbraní hromadného ničení, včetně zbraní chemických.

Zuhbí řekl, že za "americkou hysterii" ohledně užití chemických zbraní je úspěch syrské armády v boji proti teroristům, zatímco syrské jednotky v posledních skoro dvou týdnech úspěšně postupovaly proti rebelům. Teroristy Damašek nazývá ozbrojené opoziční skupiny, které bojují proti němu.

Boje se dnes podle Syrské organizace pro lidská práva mimo jiné odehrávaly u letecké základny v provincii Idlib. Oběti prý byly na obou stranách. Zprávy o potyčkách přišly také z provincie Halab a z Dará na jihu země, kde prý povstalci zahájili novou ofenzivu proti kontrolním stanovištím a pozicím armády.