Vláda západoafrického Mali chce v Rusku získat vojenskou techniku pro boj s islamistickými povstalci. Podle úterní informace ruského listu Vedomosti jde o vrtulníky, bojová a dopravní letadla, obrněné transportéry, radary, ruční zbraně a munici. O budoucích dodávkách je informována Francie a souhlasí s nimi.

Francie v Mali vojensky zasáhla počátkem roku, aby zastavila postup islamistických rebelů spjatých s teroristickou sítí Al-Káida na hlavní město Bamako.

Francouzská armáda pomohla vládním vojskům potlačit dobře vyzbrojené rebely, postupující z rozlehlých území na pouštním severu země na jih.

Ruský deník s odvoláním na zdroje státní obchodní společnosti Rosoboronexport uvedl, že kromě poptávky po nových zbraních z Mali přicházejí i požadavky na opravu starší ruské vojenské techniky a na dodávky náhradních dílů. Ruské kapacity jsou ale v tomto ohledu podle Vedomostí omezené.

Maliská vláda si loni v září v Rusku objednala 3000 automatů Kalašnikov a 300 kulometů v celkové hodnotě 12 milionů dolarů. Ruská strana tyto zbraně dodala letos v únoru.

Francie údajně nemá námitky proti novým zásilkám ruských zbraní, hlavně proto, že bojovníci maliské armády jsou na ně z minulosti zvyklí.

Podle představitelů ruského ministerstva obrany ruské vojenské dopravní letouny působily v Mali už v prvních dnech francouzské vojenské operace. Letadla An-124 se v nejméně dvaceti případech zapojila do přepravy francouzského vojenského materiálu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist