Ostrá bitka mezi zahraničními horolezci a místními Šerpy se rozpoutala na nejvyšší hoře světa Mount Everestu. Podle svědků létaly v nadmořské výšce téměř 7500 metrů rány pěstí i kameny. Případ vyšetřuje místní policie.
Do sobotní rvačky se zapojili dva známí evropští horolezci – Švýcar Ueli Steck, který údajně drží řadu horolezeckých rekordů, a Ital Simone Moro, jenž stanul na nejvyšším vrcholku světa v minulosti již čtyřikrát.
Spor vypukl ve chvíli, kdy se Steck, Moro a britský fotograf Jonathan Griffith blížili k výškovému táboru v 7470 metrech nad mořem. Skupina nepálských Šerpů Evropany požádala, aby chvíli počkali, až Šerpové upevní lana.
Podle amerického svědka evropští horolezci, kteří se pokoušeli horu zdolat novou, "neznámou" trasou bez kyslíkových přístrojů, výzvu Šerpů ignorovali a ve výstupu pokračovali.
"Šerpové členům týmu řekli, aby nestoupali nad ně, ale oni to přesto udělali. Pak se utrhl kus ledu a zasáhl Šerpy, což je rozčílilo," popsal americký svědek, který si přál zůstat v anonymitě.
Později ve výškovém táboře prý skupina rozhořčených Nepálců zaútočila na stany horolezců a zasypala je kameny. Když Evropané vyšli ven, vzplála hlasitá hádka a došlo i na pěstní souboje. "Byl to děsivý pohled, málem se pozabíjeli," vypověděl zmíněný svědek.
Šerpové naopak obviňují z rozpoutání bitky zahraniční horolezce.
"Byl to nezvladatelný dav"
Italský horolezec Moro v prohlášení na svých internetových stránkách označil za "vysoce nepravděpodobné", že by jeho tým mohl shodit na Šerpy jakékoli ledové úlomky. Podle něj se stal se svými kolegy terčem útoku "nezvladatelného davu". "Najednou začali být agresivní a nejenže mlátili a kopali horolezce, ale také na ně házeli množství kamenů," řekl.
Fotogalerie: Odpadky transformované v umění odhalují znečištěný Mount Everest – čtěte ZDE
Mount Everest je extrémně znečištěný. Ekologové tam chtějí veřejné záchodky – čtěte ZDE
Podle Mora evropští horolezci nijak nenarušili práci Šerpů upevňujících na trase lana, což je běžná činnost, které se věnují každoročně, zatímco na Mount Everest stoupají stovky dobrodruhů.
Evropané údajně po incidentu sestoupili z vrchní části hory do základního tábora. Podle policisty Rádže Kumára z města Lukla strávil Steck noc v nemocnici poblíž letiště, žádné závažnější poranění ale na něm nebylo patrné. Dnes ráno se Švýcar vrátil do základního tábora na Mount Everestu, kde se připojil k Morovi, jenž tam po sestupu zůstal. Dvojice se nyní rozhoduje, zda se má o zdolání vrcholu pokusit znovu.
Na Mount Everestu začala tento měsíc hlavní lezecká sezona. Mount Everest, který podle nepálských údajů měří 8848 metrů a podle nového amerického měření 8850 metrů, poprvé pokořili v roce 1953 Novozélanďan Edmund Hillary a Šerpa Tenzing Norkej. Od té doby na nejvyšší bod světa vyšplhalo více než 4000 horolezců, téměř 250 lidí na Everestu zahynulo.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist