Nepál se začal připravovat na měsíce politické nestability poté, co se vládě nepodařilo splnit půlnoční lhůtu, do níž se měla shodnout na nové ústavě. V zemi proto budou na listopad vypsány předčasné volby, před nimiž se rozpustí parlament. V neděli to oznámil nepálský premiér Báburám Bhattaráí.
Úkolem parlamentu zvoleného v roce 2008 po desetiletí občanské války v zemi bylo napsat novou ústavu, jež by krvavou kapitolu v dějinách Nepálu uzavřela.
"Protože jsme nebyli schopní schválit novou ústavu, rozhodli jsme se požádat o nový mandát prostřednictvím voleb vypsaných na 22. listopadu," řekl v televizním projevu nepálský premiér.
Bhattaráí z maoistické Sjednocené nepálské komunistické strany (UCPN-M), který vede koaliční vládu složenou ze čtyř velkých stran v zemi, slíbil, že v úřadu zůstane až do voleb. Jeho projev nicméně vyvolal nevoli v rámci koalice, kdy Nepálský kongres (NCP), Komunistická strana Nepálu (CPN-UML) a Fórum za práva lidu Madhéše tvrdí, že volby budou neústavní a premiér by měl rezignovat.
Ústava měla zaručit vznik nové sekulární, demokratické republiky následující po zrušení po staletí vládnoucí hinduistické monarchie a také poté, co v roce 2008 maoisté bojující proti vládě složili zbraně a zvítězili ve volbách.
Češku v Nepálu zajali buddhističtí aktivisté. Drželi ji v lese kvůli čarodějnictví - čtěte ZDE
EU davá Maďarsku měsíční ultimátum. Pak ho kvůli nové ústavě pošle před soud - čtěte ZDE
Měla také přinést stabilitu do chudé himálajské země a sjednotit jejích více než sto etnických menšin traumatizovaných válkou, která si od roku 1996 vyžádala na 16 tisíc obětí.
Zatímco maoisté, kteří dominují parlamentu, chtějí vytvoření až 14 států pojmenovaných podle etnických skupin, jejich rivalové míní, že vytváření států podle etnických hranic bude podněcovat nepokoje a násilí.
Nepálci na útěku
Navzdory čtyřem prodloužením mandátu poslanecké sněmovny k sepsání ústavy se nepodařilo dokument sestavit a Ústavní soud rozhodl, že další prodloužení termínu by bylo nelegální.
Politická nestabilita ve třicetimilionovém Nepálu přitom dusí ekonomický růst. Mnoho Nepálců už se vydalo hledat práci v zahraničí a tisíce dalších vyšly v uplynulých týdnech do ulic na protest proti nedostatku pokroku ve své zemi.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist