Pumový útok na bostonský maraton byl pomstou za americkou invazi do Afghánistánu a Iráku. Podle amerického vládního zdroje citovaného televizní stanicí CNN to řekl jeden ze dvou bratrů-útočníků Džochar Carnajev. Atentátník prý zároveň prohlásil, že on ani jeho bratr Tamerlan, který zahynul při přestřelce s policií, neměli spojení s teroristickými skupinami v zahraničí.

Devatenáctiletý Carnajev při zatýkání utrpěl četná zranění, nicméně je schopný v omezené míře komunikovat s vyšetřovateli z nemocničního lůžka. Mimo jiné prý sdělil, že jeho názory i názory jeho bratra se prostřednictvím internetu radikalizovaly.

Zkoumání stop atentátníků z Bostonu na internetových sociálních serverech už ukázalo, že Tamerlan rád odkazoval například na videa z výcviku nebo činnosti islamistických bojovníků. Tamerlan také podle svých blízkých v posledních letech horlivě studoval korán, přestal konzumovat alkohol a snažil se chovat jako pravověrný muslim.

Podle Žamala Carnajeva, vzdáleného příbuzného, Tamerlan se při loňské návštěvě Dagestánu už nechtěl vrátit do USA a naopak chtěl svou rodinu přivézt na Kavkaz. Otec ho prý ale přiměl k návratu, aby získal americké občanství. "Tamerlan říkal, že nechce odjet, že chce zůstat tady. Ale otec ho donutil se vrátit," řekl Žamal Carnajev agentuře Reuters. Tamerlan prý celé dny proseděl doma nebo si chodil zaboxovat, o pátcích však chodil do mešity.

Tamerlan: USA vraždí nevinné

Tamerlan byl v náboženských otázkách obzvláště přísný a vášnivě rád o nich diskutoval. Kromě toho kritizoval války vedené Američany, řekl německému magazínu Stern Němec Albrecht Ammon, který v Bostonu bydlel přímo pod bratry Carnajevovými.

"Udělal mi přednášku o koloniální mocnosti USA, o tom, že zabíjí nevinné v Iráku a v Afghánistánu. A pak ještě další přednášku o koránu a o bibli. Když jsem měl jiný názor, reagoval velmi vášnivě. Nikoliv agresivně, ale tvrdohlavě," vylíčil debatu s Tamerlanem osmnáctiletý Ammon v rozhovoru, z něhož dnes Stern zveřejnil výňatky na svém webu.

Boston pohřbil oběti, obyvatelé se vrací domů:

V posledních týdnech před pumovým útokem v cíli maratonu v Bostonu se prý nad Amonnovým bytem často ozývaly zvuky jako z nějaké dílny. Tamerlanova manželka a dítě tam už nebydlely.

Stern do svého nejnovější vydání zařadil také vzpomínky fotbalového trenéra mladšího z bratrů Carnajevových - Džochara -, jednoho z jeho týmových kolegů a majitele jisté autodílny. Ten prý viděl oba bratry ještě den po atentátu a teď si vyčítá, že je "nechytil za límec".

Mladší bratr Džochar byl údajně v muslimské víře o poznání vlažnější a rád si užíval večírků a marihuany mezi svými vrstevníky. Byl ale podle všeho pod silným vlivem svého staršího sourozence, označovaného za autoritáře a v poslední době i za nepřizpůsobivého.

Příbuzní: Bratři jsou obětí spiknutí

Příbuzní údajných atentátníků jsou naopak přesvědčeni, že bratři se stali oběťmi ruského spiknutí, které je vykresluje jako čečenské teroristy působící v USA. "Nestalo by se to bez vměšování z ruské strany," tvrdí podle Reuters Said Carnajev (56), žijící v čečenské metropoli Groznyj. Moskva prý posílala do USA o bratřích Carnajevových falešné informace, aby přesvědčila Západ o globálním charakteru protiruského muslimského povstání na severním Kavkaze.

"Rusko potřebuje ukázat Západu, že Čečenci jsou teroristé. Chtějí očernit jejich pověst a ukázat, že ti dva a všichni Čečenci jsou teroristy. Proto se to stalo," tvrdí fotograf Said, který je vzdálený příbuzený bratrů Carnajevových.

Spojené státy kritizovaly Rusko za přílišnou tvrdost a za porušování lidských práv na Kavkaze. Naopak podle ruského prezidenta Vladimira Putina Západ podceňuje tamní bezpečnostní výzvy. Pokud by Kreml přesvědčil další země, že také ony mohou být ohroženy severokavkazskými islamisty, Moskva by si mohla uvolnit ruce k potlačení povstání, poznamenal Reuters.