První dáma USA Michelle Obamová v rodném Chicagu vyzvala tamní podnikatelskou obec k podpoře programu proti násilí mládeže. Při té příležitosti vzpomněla na 15letou dívku, která byla koncem ledna zastřelena necelé dva kilometry od domu Obamových.

Hadiya Pendletonová byla podle Obamové dívka jako kdysi ona, jenom se nemohla dožít dospělosti.

Obamová na středeční akci společně se starostou Chicaga Rahmem Emanuelem vyzvala místní podnikatele, aby pomohli shromáždit 50 milionů dolarů (zhruba 992 milionů korun) nutných na financování programu proti násilí. Program má být zaměřen na rizikovou mládež ve třetím největším městě USA.

Obamová řekla, že jakožto rodačka z Chicaga rozumí tamní mládeži, zvláštní blízkost pak vyjádřila vůči Pendletonové.

"Hadiya Pendletonová byla já, a já jsem byla ona. Ale já jsem se dožila dospělosti," prohlásila Obamová na akci, jíž se kromě 800 podnikatelů zúčastnili i rodiče dívky a dalších dětských obětí násilí v Chicagu.

Pendletonová byla zastřelena týden poté, co se školní kapelou vystoupila na lednové inauguraci Baracka Obamy po vítězství v prezidentských volbách. Jenom loni zemřelo v Chicagu násilnou smrtí víc než 500 lidí, což je nejvyšší počet od roku 2008.

Prezident Obama se po prosincovém masakru dvacítky dětí na škole v connecticutském Newtownu snaží prosadit přísnější kontrolu střelných zbraní. Obamová svou nynější návštěvu Chicaga vnímá také jako součást této kampaně.

Rozumné reformy

"Můj manžel právě teď bojuje ze všech sil a prosazuje jako mnoho lidí, seč může, schválení rozumných reforem, které by naše děti ochránily před násilnou střelbou," prohlásila Obamová.

První dáma USA se setkala i se studenty Harper High School, jejichž 29 bývalých nebo současných studentů už bylo zasaženo kulkou z pistole a osm dokonce zabito.

Související