Bílý dům kvůli střeleckým masakrům zvažuje mnohem radikálnější omezení dostupnosti zbraní než jen obnovení zákazu prodeje útočných pušek a vysokokapacitních zásobníků munice.
Pracovní skupinu, která na nové strategii pracuje, vede viceprezident Joseph "Joe" Biden. Vážně prý uvažuje nad všeobecnými prověrkami zázemí zájemců o zbraně nebo nad kontrolou pohybu a prodeje zbraní skrze celostátní databázi, informuje list Washington Post.
Nové opatření by rovněž mělo zpřísnit psychotesty a také postihy za nošení zbraní v blízkosti škol nebo poskytování zbraní nezletilcům. Takovýto postup údajně podporují představitelé policejních a dalších bezpečnostních složek.
Prezident Barack Obama po masakru na základní škole v Newtownu v americkém státě Connecticut, kde střelec v prosinci zabil 20 dětí a šest dospělých, pověřil Bidena, aby vypracoval strategii, jak by bylo možné podobným útokům kvůli snadné dostupnosti zbraní předcházet.
K prosazení potřebných změn je ale nutná spolupráce s vlivnou Národní asociací držitelů zbraní (NRA), která s odvoláním na Ústavu Spojených států trvá na právu nosit a kupovat zbraně.
Obama nechce ozbrojené strážce ve školách, dalším útokům zabrání přísnější zákony - čtěte ZDE
Noviny zveřejnily adresy možných držitelů zbraní. Teď redakci hlídá ozbrojená stráž - čtěte ZDE
Bílý dům se k novinovému článku ve Washington Post zatím nevyjádřil. Sdělil jen, že Bidenova skupina je teprve uprostřed vyhodnocování, proto tak zatím nevynesla žádné závěrečné doporučení.
Obama se k informacím také nevyjádřil. V neděli odpoledne se vrátil ze své každoroční rodinné dovolené na Havaji a pracovní záležitosti začne řešit v podělí. Kromě diskuse o zbraních se také očekává jmenování nového amerického ministra obrany.
Tím by se mohl stát favorit na funkci a někdejší republikánský senátor Chuck Hagel, uvedla s odvoláním na jistého demokratického poradce agentura Reuters.
Statečný vlastenec a veterán z Vietnamu
Obamův výběr na místo šéfa Pentagonu, které opouští Leon Panetta, zřejmě kvůli některých Hagelovým výrokům vyvolá schvalovací bitvu v Senátu. Panují totiž pochybnosti, zda někdejší senátor z Nebrasky dostatečně silně podporuje Izrael, amerického klíčového spojence na Blízkém východě.
Hagel také čelil kritice, když zpochybňoval přínos sankcí vůči Íránu za jeho kontroverzní jaderný program.
Obama již koncem roku Hagela podpořil. Zdůraznil, že s ním již pracoval, dobře ho zná a že je to vlastenec, který statečně sloužil ve Vietnamu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist