Margaret Thatcherová byla jednou z nejvýraznějších politických osobností posledních desetiletí 20. století. Po svém nástupu do funkce předsedkyně vlády v roce 1979 konsolidovala britskou ekonomiku, která se v té době nacházela v recesi. Zasloužila se o dobré vztahy s USA. Ve své funkci setrvala jedenáct let. Železná lady zemřela v pondělí ve věku 87 let, podlehla mozkové mrtvici. IHNED.CZ přináší souhrn slavných výroků této velké dámy světové politiky.

O politice:

"Nebezpečí konsensu spočívá v tom, že se můžete snažit uspokojit lidi a nemít přitom na nic vyhraněný názor... Žádná velká strana nemůže přežít, aniž by stála na pevné víře v to, co chce dělat." (říjen 1968, na konferenci Konzervativní strany)

"Je mi jedno, jak moc moji ministři mluví, pokud udělají to, co řeknu já." (1980)

"Miluji diskusi. Neočekávám od nikoho, že bude jen sedět a souhlasit se mnou." (1980)

"Jsem mimořádně trpělivá, za předpokladu, že nakonec dosáhnu svého." (1989)

"Budete-li se jen snažit být oblíbený, budete vždycky ochoten ke kompromisům o čemkoli a nedosáhnete ničeho." (květen 1989, u příležitosti 10. výročí uvedení do premiérského úřadu)

O válce o Falklandy:

"Když polovinu politického života strávíte řešením jednotvárných problémů, jako je životní prostředí, je vzrušující mít pak v rukou skutečnou krizi." (květen 1982)

O odchodu z funkce:

"Domov je místo, kam chodíte, když nemáte nic lepšího na práci." (květen 1991, půl roku po odchodu z funkce premiérky)

"Byla to zrada s úsměvem na tváři." (1993, o svých kabinetních kolezích, kteří jí radili, aby odstoupila)

O ženách v mužském světě:

"Jakákoli žena, která rozumí problémům chodu domácnosti, bude blíž pochopení problémů chodu země." (1979)

O společnosti:

"Nikdo by si ani nevzpomněl na samaritána, kdyby ten měl jen dobré úmysly. Musel mít i peníze." (1986, televizní interview)

"Neexistuje nic takového jako společnost. Existují jednotliví muži a ženy a existují rodiny." (1987)

O Evropské unii:

"Chci své peníze zpátky!" (summit ES v Dublinu, 1979)

"... většina problémů, jež svět za mého života zažil, vzešla z kontinentální Evropy a jejich řešení odjinud..." (2002, v knize Umění vládnout)

"Sjednocená Evropa je klasickým utopickým projektem, pomníkem marnivosti intelektuálů, programem, jehož nevyhnutelným údělem je krach..." (2002, v knize Umění vládnout)

O prezidentu Václavu Havlovi:

"Během nejtemnějších let stalinského útlaku jste byl inspirací pro váš lid. Ve svých hrách jste odhaloval podvody a nespravedlnost totalitního režimu a vystupoval jste proti nim. Zůstal jste věrný svým zásadám během dlouhých období věznění a nemoci..." (březen 1990)

O prezidentovi Ronaldu Reaganovi:

"Nedovedu si představit diplomata, ani dramatika, který by dokázal vylepšit situaci tím, co řekl Reagan Gorbačovovi na ženevském summitu (v roce 1985): ´Dovolte, abych Vám řekl, proč vám nedůvěřujeme.´" (v červnu 2004 na Reaganově pohřbu)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist