Zemřela bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová. Političce bylo 87 let a podle rodiny utrpěla mrtvici. "S obrovskou lítostí Mark a Carol Thatcherovi oznamují, že jejich matka baronka Thatcherová dnes ráno zemřela," cituje stanice BBC jejího mluvčího.

Bývalá ministerská předsedkyně by měla mít pohřeb s vojenskými poctami v londýnské katedrále svatého Pavla, jak si to sama přála.

Podle dodatečného upřesnění vlády s ohledem na přání rodiny nepůjde o plnohodnotný státní pohřeb. Datum obřadu nebylo zatím stanoveno, měl by ale proběhnout někdy příští týden.

Den před samotným pohřbem bude rakev s jejím tělem převezena do krypty v Kapli Panny Marie ve Westminsterském paláci, kde bude uložena přes noc. V den pohřbu ji pohřební vůz převeze do kostela sv. Klementa dánského a poté za doprovodu armádních příslušníků do katedrály sv. Pavla.

Na pohřeb bude pozvána rozmanitá škála lidí a organizací spjatých s političkou. Po obřadu bude následovat kremace, která se už bude konat v rodinném soukromí. Místo, kde bude bývalá premiérka pohřbena, její rodina zatím nezveřejnila.

margaret thatcherova do clanku 1

Ikona britské konzervativní politiky stála v čele vlády v letech 1979 až 1990. Šlo zároveň o jedinou ženu v britské historii, která zastávala funkci ministerské předsedkyně.

Thatcherová se už několik let potýkala se zdravotními problémy. Před více než deseti lety utrpěla sérii menších mozkových mrtvic. V posledních měsících se její zdravotní stav zhoršoval, podle lékařů její poslední léta poznamenala i pokračující demence.

Naposledy byla hospitalizována loni v prosinci, kdy podstoupila operaci močového měchýře.

Buckinghamský palác vydal prohlášení, ve kterém se uvádí, že královna Alžběta II. již o smrti Thatcherové ví a poslala její rodině soukromou kondolenci.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se