Stažení amerických ozbrojených sil z Afghánistánu bude stát pět až šest miliard dolarů, což je zhruba 100 až 120 miliard korun. Podle agentury AFP to v neděli sdělil generál Steven Shapiro, který návratu americký jednotek velí.

"Stažení je přirozenou součástí války. A odsun z Afghánistánu je jednou z největších výzev v dějinách vojenských transportních operací, pokud jde o rozsah a složitost," odpověděl generál Shapiro.

Upřesnil, že v Afghánistánu je nyní v terénu kolem 100 tisíc kontejnerů a 25 tisíc vozidel americké armády. Před rokem, kdy stahování začalo, tam podle něj byl dvojnásobný počet vozidel.

Většina těchto věcí, s výjimkou části přenechávané afghánským bezpečnostním silám, má zemi opustit do konce roku 2014. To je lhůta pro návrat vojáků a materiálu mezinárodních jednotek ISAF, které tvoří armády NATO a kterým velí Spojené státy.

V lednu loňského roku mělo veškeré americké vybavení v Afghánistánu odhadovanou hodnotu více než 30 miliard dolarů.

Předpokládané náklady stahování ve výši pěti až šesti miliard dolarů jsou podle Shapira neustále aktualizovány.
Problémem odsunu z Afghánistánu je, že země nemá přístup k moři.

Dlouhou dobu byla většina materiálu Severoatlantické aliance přepravována přes pákistánský přístav Karáčí, odkud ho převážely kamiony až do Afghánistánu. Tato cesta je však v posledních letech nebezpečná kvůli útokům bojovníků Tálibánu na obou stranách afghánsko-pákistánské hranice. Načas byla také uzavřena kvůli diplomatické roztržce mezi Washingtonem a Islámábádem. Od letošního února je ale opět otevřená.

"Naším cílem je co nejvíce tuto cestu využít. Ale v zájmu zdárného stažení využijeme všechno, co bude k dispozici - ve vzduchu, na zemi, na moři. Pro každý materiál je přijímáno odpovídající rozhodnutí na základě zvážení faktorů, jako jsou cena, rychlost a bezpečnost," doplnil Shapiro.

Další možnou variantou je cesta vinoucí se podél severu Afghánistánu, kterou využívali sovětští vojáci během jejich tažení ze země v 80. letech 20. století.

Ne všichni američtí vojáci se ale budou z Afghánistánu stěhovat. Někteří v zemi zůstanou i po roce 2014. Americký generál John Allen minulý týden oznámil, že malá část z nich zůstane v zemi dále, aby mohla podporovat afghánské vojáky v boji proti Tálibánu. Kolika vojáků se odchod netýká, ale Allen neuvedl. Neoficiální odhady jsou kolem 6 až 20 tisíc.

Američané bojují v afghánistánu více než 11 let, bojová operace začala 7. října 2001.