Rodiny, které přišly o své blízké v při zásahu izraelských jednotek na loď plující do Gazy, by se mohly dočkat odškodnění. Podle agentury Reuters se izraelský premiér Benjamin Netanjahu za téměř tři roky starý incident omluvil a rodinám slíbil kompenzaci.

Zásah Izraelců proti aktivistům, kteří se snažili do pásma Gazy dostat humanitární pomoc, byl překážkou ve vzájemných vztazích Turecka a Izraele. Při akci totiž zemřelo devět Turků a Izrael se za akci - až do dnešního dne - nikdy oficiálně neomluvil, píše Jerusalem Post.

Reuters dále uvádí, že se Izrael s Tureckem dohodl na společném zlepšování humanitární situace na palestinských územích.

Netanjahu vyjádřil svou omluvu v telefonátu s tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem a v následném prohlášení oznámil obnovu normálních vztahů s Tureckem, informovaly světové agentury.

V telefonním rozhovoru s Erdoganem prý Netanjahu vyjádřil politování nad ztrátou lidských životů tureckých aktivistů a přislíbil odškodnění jejich rodinám. Zdůraznil, že tragický výsledek zásahu izraelského vojenského námořnictva nebyl záměrný, byl údajně způsoben "operačními chybami".

Podle agentury AP pomohl zprostředkovat telefonát mezi oběma premiéry americký prezident Barack Obama krátce před dnešním ukončením své návštěvy Izraele.

Izrael koncem května 2010 násilím zastavil skupinu šesti lodí, která chtěla s humanitární pomocí prorazit izraelskou blokádu pásma Gazy. Při incidentu bylo zabito devět z asi 700 aktivistů flotily. Rada bezpečnosti OSN vzápětí vyzvala k ustavení mezinárodní komise, jež by incident vyšetřila.

Turecko krátce po incidentu pohrozilo přerušením vztahů s Izraelem, pokud se Tel Aviv za zásah izraelských komand proti konvoji neomluví. Ankara také na čas uzavřela svůj vzdušný prostor pro všechna izraelská vojenská letadla.

Loni v listopadu zahájilo Turecko v nepřítomnosti obžalovaných soud se čtyřmi bývalými izraelskými armádními veliteli údajně zodpovědnými za smrt Turků. Izrael odmítl obžalované do Turecka vydat a proces označil za "politickou frašku a propagandu", která má jen podnítit protiizraelské nálady.

Na video ze zásahu izraelského komanda se podívejte zde:

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist