Severokorejská armáda v pátek odpálila několik raket krátkého doletu do Japonského moře. Zkušební střelba se odehrála v době zvýšeného napětí na Korejském poloostrově, kde se situace vyostřila po únorovém severokorejském jaderném testu. Informovala o tom jihokorejská agentura Jonhap.
Jednotka severokorejské armády odpalovala rakety, které byly patrně typu KN-02 s odhadovaným doletem asi 120 kilometrů, uvedli experti. "Jejich odpálení bylo zřejmě zkouškou raket krátkého doletu. Test, zdá se, byl proveden na úrovni jedné jednotky, a ne na úrovni celé armády," řekl agentuře Jonhap vojenský zdroj v Soulu, který si nepřál být jmenován. Jihokorejské ministerstvo obrany incident nekomentovalo.
Test následoval den poté, co severokorejský vůdce Kim Čong-un osobně dohlížel na dělostřelecké cvičení s ostrou střelbou nedaleko sporné hranice ve Žlutém moři s Jižní Koreou. Stejnou oblast na opačné straně hranice v té době navštívil také jihokorejský premiér.
Tato oblast se v minulosti stala dějištěm krvavých střetů mezi Severní a Jižní Koreou. V době, kdy napětí mezi oběma zeměmi dosáhlo nejvyšší úrovně za poslední roky, je považována za potenciální první ohnisko možné konfrontace.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un unikl atentátu, tvrdí zahraniční servery - čtěte ZDE
Pokoušejí se o sabotáž, viní komunistická KLDR Američany z kyberútoků na své servery - čtěte ZDE
USA: Místo protiraketových štítů budeme vyvíjet zbraně
KLDR pohrozila, že rozpoutá druhou korejskou válku v reakci na nové sankce, které na ni uvalila Rada bezpečnosti OSN za jaderný test. Severní a Jižní Korea spolu bojovaly v letech 1950 až 1953; tato válka skončila podpisem příměří, které ale Pchjongjang od pondělí vypověděl.
V reakci na celkem už tři jaderné zkoušky, které KLDR provedla, USA chtějí posílit svůj obranný arzenál na Aljašce. Šéf Pentagonu upřesnil, že nynějších 30 pozemních protiraketových střel raketové obrany na Aljašce doplní dalších 14 raket.
Aby měly Spojené státy na výrobu těchto zbraní dostatek peněz, rozhodly se zrušit jednu z částí evropského proraketového štítu, jež měla být v Polsku a Rumunsku. Štít měl sloužit jako obrana proti raketám případně odpáleným ze Severní Koreje a Íránu a jeho výstavba byla plánována na dobu po roce 2020. První tři fáze plánu zůstávají v platnosti a měly by pokračovat podle stanoveného harmonogramu. Oznámil to americký ministr obrany Chuck Hagel.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist