Severní Korea se vůbec poprvé na nejvyšší úrovni zmínila o nové jihokorejské prezidentce, jejíž prosincové zvolení ani nástup do úřadu až do této chvíle zatím nijak nekomentovala.

Zmínka se ovšem zvrhla v sexistickou narážku, když oficiální prohlášení komentovalo "jedovaté svištění" její sukně, napsala agentura AP.

Pak Kun-hje, jejíž otec Pak Čong-hi byl rovněž prezident, převzala úřad 25. února. Její jméno se ale v severokorejských prohlášeních ani médiích dosud neobjevilo.

"Toto běsnění rozpoutané jihokorejskými válečnými štváči souvisí s jedovatým svištěním sukní té, která už zase okupuje Modrý dům," uvedla KLDR v prohlášení, které se odvolává na jihokorejský prezidentský palác.

V něm byla Pak Kun-hje v letech 1974 až 1979 titulována jako první dáma země poté, co její matka zemřela při nepovedeném útoku na prezidenta. Atentát spáchal střelec, který tvrdil, že jednal na základě příkazů z KLDR.

Navzdory neustávajícímu přílivu nepřátelské rétoriky z Pchjongjangu, který vyhrožuje jadernou válkou a dalšími pohromami, i navzdory neméně ostrým odpovědím Jižní Koreje se dál Pak Kun-hje snaží vyplnit předvolební sliby a navázat kontakt s mladým severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Nezrušila také plány na posílání nezbytně nutné humanitární pomoci do KLDR.

Předchůdce nynější prezidentky I Mjong-bak popudil KLDR, když se snažil spojit poskytování pomoci s požadavkem, aby Severní Korea plnila své minulé závazky a vzdala se jaderných zbrojních ambicí. Tím zvrátil politiku předchozí liberální vlády poskytující KLDR značnou humanitární pomoc bez jakýchkoli závazků.

Severokorejská oficiální média o bývalém státníkovi informovala jako o "zrádci". Stejně jako o Jižní Koreji vůbec.

Stejně jako I Mjong-bak je i Pak Kun-hje členkou hlavní jihokorejské konzervativní strany. Slíbila ale, že se pokusí najít střední cestu a vybudovat postupně důvěru mezi Soulem a Pchjongjangem s využitím dodávek pomoci, rozhovorů o usmíření a také obnovení velkých ekonomických iniciativ, pokud uvidí pokrok v jaderné otázce. Nevyloučila ani možnost schůzky na nejvyšší úrovni s Kim Čong-unem.