Severní Korea, kterou obvykle ostatní země viní z hackerských útoků, naopak sama obvinila Spojené státy, že napadly její internetové servery. Obvinění následovalo poté, co ruská tisková agentura ITAR-TASS informovala o "silném hackerském útoku" ze zahraničí, který zasáhl severokorejské internetové servery a zablokoval přístup k některým stránkám.

Podle páteční zprávy agentury Reuters toto obvinění přichází v době zvýšeného napětí mezi KLDR a Jižní Koreou i jejím americkým spojencem. Severní Korea v pondělí vypověděla Jihokorejcům dohodu o příměří a pohrozila jadernou válkou v reakci na nové sankce Rady bezpečnosti OSN a probíhající společné vojenské cvičení sil Jižní Koreje a Spojených států.

Podle jihokorejské televizní stanice MBC byly mezi zasaženými servery i ty, které patří severokorejským státním sdělovacím prostředkům včetně oficiální tiskové agentury KCNA či ústředního deníku Korejské strany práce Rodong Sinmun.

USA chystají válku, píše severokorejská agentura

"Není žádným tajemstvím, že USA a jihokorejský loutkový režim masivně posilují kybernetické síly ve snaze zesílit podvratné aktivity a sabotáže proti KLDR," napsala v pátek KCNA. "Intenzivní a vytrvalé útoky virů byly podniknuty proti internetovým serverům provozovaným v KLDR každý den," dodala.

KCNA a Rodong Sinmun jsou hlavními hlasateli čím dál tím ostřejší a výhrůžnější severokorejské rétoriky, v níž Pchjongjang viní USA a Jižní Koreu z přípravy války. KLDR už pohrozila, že použije jaderné zbraně proti "nepřátelským silám".

Sama Severní Korea ovšem byla v minulosti opakovaně obviňována z hackerských útoků, šíření škodlivých programů proti internetovým stránkám vládních úřadů a podniků, i z počítačového útoku na server jihokorejské státní banky, kterému v roce 2011 trvala obnova déle než týden. KLDR nicméně obvinění z kybernetických útoků odmítá a viní Jižní Koreu, že rozdmýchává podobné konspirativní teorie ve snaze rozpoutat přímou konfrontaci.