Venezuelské politické a vojenské vedení se v úterý nečekaně sešlo ve svém sídle v hlavním městě. Předpokládalo se, že vláda oznámí špatné zprávy o zdravotním stavu prezidenta Huga Cháveze, nebo rovnou ohlásí nové volby.

Očekávané oznámení, že kriticky nemocný Chávez není schopen dále vládnout, však viceprezident Nicolas Maduro neučinil. Sílící spekulace o jeho smrti Maduro popřel, ačkoli důkaz nepředložil.

Maduro na tiskové konferenci vyzdvihl "práci, kterou Chávez pro zemi odvedl" a jeho příznivce vyzval, aby drželi spolu.

"Lékaři jsou po jeho boku a národ by se měl modlit," řekl na tiskové konferenci Maduro a připustil, že "Venezuela zažívá nejtěžší hodiny od poslední Chávezovy  operace," píše Reuters.

Nejasnosti kolem Chávezova zdraví nicméně trvají. Vláda již nad ránem připustila, že Chávezův stav se opět zhoršil, když se k dýchacím potížím přidala nová, vážná infekce dýchacích cest. Žádné konkrétní informace ale neposkytla.

Viceprezident v proslovu ale upozornil, že vláda připravila "mimořádná opatření" proti spiknutím. Na ta už doplatil americký diplomat, kterého ze země úřady vyhostily, informuje agentura Reuters. Údajně měl v zemi shánět vojenskou podporu pro "destabilizační projekty".

V duchu mezinárodních spiknutí potom Maduro uvedl, že za nemocí Cháveze stojí "nepřátelé Venezuely", kteří jeho rakovinu způsobili, píše AFP.

"Dnes došlo ke zhoršení dýchacích funkcí. V souvislosti s potlačeným imunitním systémem se objevila nová, vážná infekce," uvedl Villegas. "Prezident dostává chemoterapii a další doplňkovou léčbu. Jeho celkový stav zůstává velmi křehký," dodal.

Schůzky se kromě viceprezidenta Nicoláse Madura a členů vlády účastní podle agentury AFP i armádní špičky a guvernéři vládnoucí socialistické strany. Jednání začalo krátce před 17. hodinou SEČ.

V posledních hodinách vzrostlo v zemi napětí a již i Chávezovi příznivci po vládě požadují jasnou informaci, zda je prezident ještě naživu. "Jsem tak smutná a zmatená. Ale musíme zůstat silní," řekla agentuře Reuters jedna ze skalních příznivkyň nemocného prezidenta Marisol Aponteová.

Chávez se vrátil do Venezuely v polovině února poté, co se v prosinci loňského roku na Kubě podrobil čtvrté operaci rakoviny. Od tohoto zákroku se neobjevil na veřejnosti, což vyvolalo řadu spekulací o jeho skutečném zdravotním stavu.

Chemoterapii podstupuje ve vojenské nemocnici v Caracasu, kde je přísně střežen, a ačkoli není schopen mluvit, vládne podle tvrzení venezuelské vlády pomocí písemných pokynů. Úřady však do větších podrobností nezacházejí a kritici vládu obviňují, že jim lže.

Úterní prohlášení je dosud nejhlasitějším přiznáním pravdy o Chávezově vážném stavu. Zároveň nabývají na síle spekulace o tom, že je prezident již po smrti. Vláda se podle všeho chystá oznámit minimálně to, že Venezuelané půjdou k novým volbám. Ty se musejí konat do 30 dnů od chvíle, kdy prezident odstoupí či zemře.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist