Lupiči v policejních uniformách ukradli v pondělí večer na bruselském letišti velkou zásilku diamantů ve chvíli, kdy se drahokamy nakládaly do letadla. Oznámila to dnes bruselská prokuratura. Podle místního sdružení obchodníků s diamanty jde o jednu z největších loupeží těchto drahých kamenů.

Zatím není jasné, jak velkou hodnotu ukradené diamanty mají. Belgická vlámská televize VRT nejprve tvrdila, že šlo o drahokamy v přepočtu za téměř devět miliard korun, nyní se hovoří o částce kolem 950 milionů korun.

Prokuratura tuto sumu nepotvrdila, ale oznámila, že uloupeno bylo 120 balíčků obsahujících především diamanty. Podle Antverpského světového střediska diamantů (AWDC) se jednalo o nebroušené diamanty.

Krátce před osmou hodinou večer lupiči převlečení za policisty vystřihli díru v plotě kolem letiště a přijeli ve dvou vozech k dodávce bezpečnostní služby Brink's, která přepravovala diamanty ke švýcarskému dopravnímu letadlu na lince do Curychu.

Lupiči ozbrojení automatickými zbraněmi přinutili členy bezpečnostní služby, aby dodávku otevřeli. "Ti muži byli ozbrojení a maskovaní. Nepadly výstřely a nikdo nebyl zraněn," řekla mluvčí bruselské prokuratury, podle níž šlo o akci "dobře připravenou profesionály".

Nebroušené diamanty

Přepadení trvalo asi deset minut. Oba vozy lupičů - dodávka Mercedes a osobní Audi - byly vybaveny policejními majáky. Dodávka byla později objevena zapálená u letiště.

Odhaduje se, že jde o diamanty za 50 milionů dolarů (950 milionů korun), řekla VRT mluvčí AWDC Caroline De Wolfová. Středisko zastupuje obchodníky a brusiče diamantů v nedalekých Antverpách, které jsou světovým centrem obchodu s těmito drahokamy.

"Mluvíme tady zjevně o gigantické sumě," uvedla De Wolfová. "Jde především o nebroušené diamanty z Antverp směřující do Curychu," dodala. Podle ní jde o "jednu z největších loupeží" diamantů vůbec.

De Wolfová řekla, že cenné zásilky z Antverp do zahraničí se přepravují každý den. Podle ní je ale znepokojivé, že se lupiči mohli tak snadno dostat na letištní plochu. Vyjádřila také obavu, že by incident mohl oslabit pozici Antverp jako střediska obchodu s diamanty.

Agentura AP cituje britského bezpečnostního experta Philipa Bauma, podle něhož je znepokojivé hlavně to, že po prolomení plotu nenastala okamžitá reakce. To vyvolává otázky, zda byla poplašná zařízená umístěna na správných místech, řekl.

"Je opravdu velmi znepokojivé, že někdo má čas vjet se dvěma auty na letiště, provést loupež a odjet, aniž by byl zadržen," dodal.

Právě před deseti lety došlo v Antverpách k jedné z největších loupeží v historii, když lupiči ukradli z trezorů AWDC drahé kameny a zlato za asi 100 milionů dolarů. Po této loupeži byla v Antverpách bezpečnostní opatření posílena. V "diamantové čtvrti" v centru města hlídkují policisté a desítky bezpečnostních kamer 24 hodin denně.

Přehled největších loupeží diamantů za posledních deset let:

Únor 2003 - Z proslulého Diamond Center v Antverpách zmizely drahé kameny podle odhadů za zhruba 100 milionů eur (téměř tři miliardy korun). Údajně se jednalo o největší loupež diamantů. Organizátor celé akce, italský šperkař s bohatou kriminální minulostí Leonardo Notarbartolo byl odsouzen na deset let vězení. Po několika letech ale dostal milost a byl předčasně propuštěn.

Únor 2005 - Na amsterdamském mezinárodním letišti Schiphol byly při překládání z letadla do letadla uloupeny diamanty a šperky v hodnotě zhruba 75 milionů eur (asi 2,25 miliardy korun).

Březen 2007 - Diamanty za více než 21 milionů eur (asi 593 milionů korun) byly ukradeny z banky ve čtvrti obchodníků s těmito drahými kameny v belgických Antverpách.

Prosinec 2008 - Šperky v hodnotě 80 milionů eur (dvě miliardy korun) uloupili čtyři ozbrojení zločinci v pařížském klenotnictví Harry Winston. Jednalo se o největší loupež, jaká kdy byla ve francouzském klenotnictví spáchána. Většinu šperků policie zajistila koncem června 2009 a policii se podařilo pochytat také většinu pachatelů a organizátorů loupeže.

Srpen 2009 - Lupu v hodnotě 40 milionů liber (přes 1,2 miliardy korun) se zmocnila dvojice pachatelů v londýnském luxusním klenotnictví Graff. Pachatelé si odnesli přes 40 klenotů - prsteny, náramky, náhrdelníky a hodinky. Pachatelé i organizátoři loupeže byli odsouzeni k vysokým trestům, ukradené šperky se zatím nepodařilo nalézt. Podle médií se jednalo o největší loupež šperků v dějinách Británie.

18. února 2013 - Lupiči se na bruselském letišti zmocnili velké zásilky diamantů ve chvíli, kdy se drahokamy nakládaly do letadla. Zatím není jasné, jak velkou hodnotu diamanty mají. Belgická vlámská televize VRT nejprve uvedla, že se jednalo o drahokamy v přepočtu za téměř devět miliard korun, později se začalo hovořit o částce kolem 350 milionů korun.