Americký vojenský soud snížil o 112 dnů jakoukoliv budoucí výměru trestu pro vojína Bradleyho Manninga, obviněného z předání tajných vojenských a diplomatických dokumentů serveru WikiLeaks.
Soudkyně Denise Lindová zdůvodnila své rozhodnutí poukazem na nepřiměřeně tvrdé podmínky Manningovy devítiměsíční vazby, jimiž byl podle ní ještě před procesem "nezákonně potrestán", oznámily agentury AP a AFP.
Manning vypovídá již druhý den před vojenským soudem na základně ve Fort Meade ve státě Maryland v rámci předběžného slyšení.
Vyšetřovatelé obviňují Manninga, že během své služby v Iráku v roce 2010 stáhl z vojenské sítě desítky tisíc tajných dokumentů o válkách v Iráku a v Afghánistánu a zhruba čtvrt milionu tajných depeší americké diplomacie. Všechny materiály poté údajně poskytl serveru WikiLeaks, který je pak zveřejnil.
Jeho proces, v němž je obžalován ve 22 bodech, včetně napomáhání nepříteli, má před vojenským soudem začít 6. března.
V prosinci Manningův advokát David Coombs požadoval zrušení všech obvinění vůči svému klientovi, jemuž hrozí trest doživotního vězení. Argumentoval tím, že Manning byl během devíti měsíců ve věznici v Quantiku u Washingtonu ilegálně trestán tvrdými podmínkami vazby a špatným zacházením.
Vojín Manning po dvou letech poprvé promluvil. Myslel jsem, že zemřu, popisuje vazbu - čtěte ZDE
Julian Assange slíbil v roce 2013 vypuštění milionu tajných dokumentů - čtěte ZDE
Žalobci se naopak snaží dokázat, že Manning musel být držen v restriktivních podmínkách, aby si neublížil nebo nespáchal sebevraždu.
Soudkyně Lindová ve svém zdůvodnění uznala "legitimní zájem vlády" na držení vězně v takovém režimu, aby se zajistilo jeho postavení před soud a zabránilo mu v případné sebevraždě. Nařídila nicméně zkrácení budoucího Manningova trestu o 112 dnů, což odpovídá době, po kterou byl Manning navzdory názoru psychiatrů držen v přísné izolaci.
Smyčka na prostěradle
Manning uvedl, že krátce po svém zadržení zvažoval sebevraždu. Řekl, že si udělal v cele na americké základně v Kuvajtu na prostěradle smyčku krátce poté, co byl v květnu 2010 v Iráku zatčen.
Když byl následně přepraven do Virginie, tak se vězeňské úřady obávaly, že spáchá sebevraždu, a umístily ho proto na samotku. Po týdnu byl jeho režim poněkud uvolněn s tím, že v jeho případě hrozí jen riziko, že si sám ublíží.
Manning zdůrazňuje, že ani v jednom případě hodnocení neodpovídalo skutečnosti, protože po převezení z Kuvajtu již na sebevraždu nepomýšlel. Řekl, že byl pak držen v absurdních podmínkách. Byl devět měsíců zavřen na samotce 23 hodin denně a musel v noci odevzdávat veškeré prádlo.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist