Čelný představitel armády USA Martin Dempsey ve čtvrtek řekl, že Spojené státy jsou v kontaktu s Českem při zvažování způsobů zajištění chemických zbraní v Sýrii po případném pádu tamního režimu. Česko, která má kapacity ke zvládání podobných zbraní, ale nebylo dosud o nic v tomto směru požádáno, upřesnil Dempsey. Uvedla to v pátek agentura AP.

Předseda sboru náčelníků štábů americké armády Dempsey na tiskové konferenci v Pentagonu upřesnil, že Spojené státy jsou v této otázce v kontaktu i s dalšími spojenci v NATO, kteří také vyvinuli kapacity ke zvládnutí chemických, biologických a jaderných zbraní. Generál Dempsey bez upřesnění dodal, že Pentagon sestavil různé varianty zajištění nebezpečných zbraní v Sýrii.

Americký ministr obrany Leon Panetta na stejné tiskové konferenci vyjádřil přesvědčení, že syrský režim padne, a prohlásil, že Washington se stále naléhavěji zamýšlí nad způsobem zajištění zásob chemických zbraní po pádu prezidenta Bašára Asada. Zdůraznil, že Spojené státy nepočítají s vysláních svých pozemních sil pro podobnou operaci v této arabské zemi.

"Hlavní dnešní starostí je vědět, co dělá mezinárodní společenství pro to, aby se ujistilo, že v případě Asadova pádu budou uplatněny procedury k zajištění bezpečnosti objektů s těmito zbraněmi," prohlásil šéf Pentagonu.

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg loni v září ve Washingtonu řekl, že Česko počítá s účastí své protichemické jednotky při případném zásahu v občanskou válkou sužované Sýrii. Upozornil na to, že Sýrie má velké zásoby chemických zbraní, které by mohly padnout do nepovolaných rukou. Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek tehdy v reakci řekl, že o vyslání českých vojáků do Sýrie jeho úřad nikdo nepožádal.

Související