Soud v Albuquerque ve státě Nové Mexiko rozhodl, že má Pentagon asi 180 homosexuálním vojákům doplatit celkovou částku 2,4 milionu dolarů (47 milionu korun), o kterou přišli kvůli nucenému odchodu z ozbrojených sil. Žalobu na ministerstvo obrany USA podal Americký svaz pro občanské svobody (ACLU).

Podle armádní praxe, zavedené v roce 1991, dostávali homosexuální vojáci v případě odchodu z armády pouze polovinu odstupného. Nařízení platilo po dobu uplatňování pravidla "neptej se a nemluv", podle něhož byli gayové a lesby uvolněni automaticky z armády v případě, že svou sexuální orientaci dali veřejně najevo.

Podle ACLU byli tito lidé "vystaveni dvojnásobné diskriminaci, když byli nejprve vyhozeni z armády a poté zbaveni možnosti využít i malý finanční příspěvek na přechod k civilnímu životu". Pentagon na soudní rozhodnutí reagoval oznámením, že se podřídí veškerým závěrům, které z něj vyplývají.

ACLU zažaloval Pentagon v roce 2010 kvůli případu bývalého seržanta amerického letectva Richarda Collinse. Ten byl uvolněn z armády poté, co jeho dva kolegové oznámili nadřízeným, že Collinse viděli, jak se na veřejnosti líbá se svým partnerem.

Americká armáda vyplácí odstupné vojákům, kteří byli v uniformě nejméně šest let a odcházejí z ozbrojených sil nedobrovolně, ale beze ztráty vojenské cti. Snížení této částky o polovinu bylo podle ACLU v případě homosexuálních vojáků protiústavní, což soudci v Albuquerque svým rozhodnutím potvrdili.

Zásada "neptej se a nemluv" byla sice loni na podzim v americké armádě oficiálně zrušena, doplatku za poloviční odstupné se ale rozhodnutí netýkalo.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist