Slovenští levicoví politikové by na Pražském hradě viděli nejraději Miloše Zemana, zatímco pravicoví Karla Schwarzenberga. Uvedl to slovenský zpravodajský server pravda.sk s odvoláním na výsledky dotazování místních médií.

Představitelům vládního Směru-SD premiéra Roberta Fica je bližší Zeman než oficiální kandidát jejich partnerské ČSSD Jiří Dienstbier. Například pro poslance Směru-SD Juraja Blanára je Zeman garancí správných hodnot. Další poslanec vládní strany Maroš Kondrót pokládá Zemana za nejschopnějšího z kandidátů.

Oslovení pravicoví politici preferují Schwarzenberga, ve kterém vidí velkou osobnost. Podle šéfky poslaneckého klubu křesťanskodemokratické SDKU Lucie Žitňanské je to státník se šlechtickou odpovědností a výdrží.

"Garantuje, že se na tento post může dostat státník, a ne řadový stranický politik. Státník, který představuje evropské humanistické hodnoty, který znal hodnotu lidských práv již před rokem 1989," soudí místopředseda formace Most-Híd Rudolf Chmel.

Z ostatních kandidátů na nového českého prezidenta slovenští politici zmiňují hlavně Vladimíra Franze a Jana Fischera.

Lídrovi slovenského hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti je blízký Fischer. "Když vedl českou vládu, tak přijímala rozumná rozhodnutí a bylo tam minimum politiky. Post prezidenta na Slovensku, v Česku, ale i jinde na světe by neměl být odkladištěm starých vysloužilých politiků," domnívá se Igor Matovič.

Ministrovi spravedlnosti Tomášovi Borecovi i některým dalším politikům je sympatický i Franz, ale zaráží je jeho nekonvenční, potetovaný vzhled. "Jinak je šikovný, inteligentní a má zajímavé nápady," podotkl ministr. Vyjádřil sympatie také Zemanovi a Fischerovi. U žádného kandidáta ale prý není s to odhadnout jeho schopnost vést prezidentský úřad.