Nejméně 50 mrtvých a 120 zraněných si ve středu vyžádaly dva pumové atentáty na východním předměstí Damašku. Oznámila to Syrská organizace pro lidská práva (OSDH), podle níž je 23 ze zraněných ve vážném stavu. Dějištěm atentátů u Damašku bylo předměstí Džaramána, které obývají drúzové a křesťané.
Bomby byly uloženy v automobilech a vybuchly téměř současně - krátce před třičtvrtě na sedm ráno místního času. Na televizních záběrech z dějiště atentátů bylo vidět silně zdemolované automobily i domy.
Kromě drúzů a křesťanů, které režim prezidenta Bašára Asada slíbil před teroristy a extremisty ochraňovat, ve čtvrti žijí také uprchlíci přicházející z Palestiny a Iráku, podotýká stanice BBC.
Státní sdělovací prostředky útoky připisují teroristům, na Al-Káidu ukazují některé agentury vzhledem k provedení a také časové simultánnosti útoků. Prozatímní bilance ministerstva vnitra mluví o 34 mrtvých a asi 83 vážně zraněných.
"Teroristé na hlavním náměstí vyhodili do vzduchu dvě auta naplněná velkým množstvím výbušnin," uvedla zpravodajská agentura Saná.
Povstalci podle agentury AFP sestřelili raketou v provincii Halab poblíž hranic s Tureckem armádní stíhačku. Stroj se zřítil a oba jeho piloti se katapultovali. Jednoho z nich se podařilo opozičním bojovníkům zajmout.
V úterý při bojích zemřelo 132 lidí
Boje jsou hlášeny také ze severu a z centrální části Sýrie. Pět náletů má za sebou město Maarat an-Numán v provincii Idlib.
Do rukou opozice padlo v říjnu a armáda tak přišla o významnou trasu pro zásobování svých jednotek na severu. Vládní jednotky bombardovaly také dvě čtvrtě Halabu, u něhož se opozici vůbec poprvé v úterý podařilo sestřelit armádní vrtulník raketou země-vzduch. Stroj se účastnil bojů o vojenskou základnu severně od Halabu.
OSDH, která situaci v Sýrii monitoruje z exilu, oznámila, že při úterních bojích zahynulo 132 lidí, mezi nimi 58 civilistů.
Syrská armáda bombardovala nemocnici, při náletu zahynulo 40 lidí - čtěte ZDE
Jordánsko: Díky Bohu za uprchlický tábor. I když za moc nestojí - čtěte ZDE
Kvůli dlouhodobým bojům uprchlo ze Sýrie do sousedních zemí téměř půl milionu lidí. Podmínky ale nejsou všude dobré. V jordánském táboře Zátarí zemřely v úterý pravděpodobně na podchlazení dvě malé děti uprchlíků - jednomu bylo sedm a druhému deset měsíců.
Andrew Harper z Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky řekl, že přesnou příčinu smrti obou dětí určí až pitva, ale přiznal, že k utrpení uprchlíků přispívá nyní špatné počasí.
Proti rezoluci OSN je 12 států
V noci na středu se výbor pro lidská práva Valného shromáždění OSN vyslovil pro rezoluci odsuzující syrskou vládu za závažné porušování lidských práv a základních svobod občanů.
Rezoluce žádá zastavení útoků na civilisty, propuštění vězňů a nezávislé vyšetření porušení mezinárodního práva. Pro text bylo 130 zemí, proti 12 států, mezi nimiž byly tradiční opory Damašku - Rusko, Čína a Írán.
Valné shromáždění OSN má o této rezoluci hlasovat v prosinci a o jejím přijetí se nepochybuje. Není v ní zmínka o syrské opozici, pouze vyjádření obav ze stupňování syrského konfliktu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist