Nová politická formace odpůrců syrského režimu - Národní koalice sil revoluce a syrské opozice - bude mít v Paříži svého velvyslance. Po sobotní schůzce s šéfem syrské opozice Ahmadem Muázem Chatíbem to prohlásil francouzský prezident François Hollande.

Hollande podle agentury AFP vyzval Chatíba, aby opozice při formování budoucí vlády jmenovala do kabinetu zástupce celé syrské společnosti včetně alávitů a křesťanů. Podle Chatíba nic nebrání vytvoření přechodné vlády technokratů, kteří budou pracovat až do pádu režimu Bašára Asada.

Francie zatím jako jediná západní země v úterý oficiálně uznala syrskou opoziční koalici jako jediného legitimního reprezentanta syrského lidu. Holland v této souvislosti uvedl, že Paříž zváží vyzbrojování povstalců poté, co vytvoří přechodnou vládu. Stejné uznání opozice jako Francie učinilo několik států Perského zálivu.

Sýrie po třech měsících propustila tureckého novináře, kterého síly věrné režimu prezidenta Bašára Asada zajaly v srpnu. V sobotu to uvedla agentura AFP, podle níž se už kameraman Cüneyt Ünal vrátil do vlasti a je v pořádku.

Novináře zajaly vládní jednotky 20. srpna poblíž města Halab na severu Sýrie, o které vedou prorežimní síly tvrdé boje se syrskými povstalci. Společně s kameramanem byl zadržen také jeho palestinský kolega, není ale jasné, zda Sýrie propustila oba muže.

Od začátku konfliktu loni v březnu v Sýrii podle mezinárodní organizace Reportéři bez hranic zemřelo čtrnáct profesionálních novinářů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist