Nově vzniklá koalice syrské opozice se domáhá mezinárodního uznání. Od zlepšení pozice na mezinárodním poli si slibuje zajištění silové převahy, tedy zbraní, skrze které by dokázala svrhnout režim diktátora Bašára Asada. Evropská unie ale zatím s podporou váhá. "EU zaujala k Sýrii tradiční vyčkávací postoj, nechce uznat organizaci, která se do měsíce rozpadne," říká arabista Šádí Shanaáh, kterého se iHNED.cz na diplomatickou situaci opoziční formace ptal.
Zástupci syrských opozičních skupin se sjednotili pod jednu zastřešující organizaci. Má zformování jednotně vystupující opozice reálný dopad na dění v Sýrii?
Skutečně jednotná zastřešující organizace, která by dostatečně reprezentovala hlavně vnitřní syrskou opozici, by měla pro dění v Sýrii klíčový dopad. Co se týče míry jednoty, stačí společný cíl, plán, harmonogram a shoda nad tím, co nastane po dosažení tohoto cíle.
Zatím má tato koalice cíl, ale není úplně jasné, jak silná je shoda nad plánem jeho dosažení a na post-Assadovské transformaci. Koalice také udělala místo pro představitele všech syrských regionálních revolučních rad a pro další členy vnitřní opozice, včetně minorit. Její reálný dopad se bude právě odvíjet od toho, zda tam tito lidé zůstanou, zda budou spolupracovat a zda jejich nominace nebude významně zpochybněna jinými syrskými revolucionáři.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.