Syrský prezident Bašár Asad nehodlá opustit Sýrii. Chci tam žít a zemřít, řekl Asad ruské televizi. Zároveň upozornil, že zahraniční intervence do Sýrie by měla "dopady v celém světě".

Asad poskytl rozhovor v angličtině ruské stanici Today TV. Ta z něj na své webové stránce zveřejnila výňatky s doprovodným komentářem v arabštině.

Asadovy výroky zaznívají dva dny poté, co britský premiér David Cameron stanici Al-Arabíja řekl, že je pro zajištění jeho bezpečného odchodu ze země, jestliže by to pomohlo zastavit boje. Podle Camerona by měl svět udělat cokoliv, aby "dostal toho muže ze Sýrie". Cameron také řekl, že Asad by měl být souzen podle mezinárodního práva.

"Jistěže bychom byli rádi, aby byl Asad postaven před soud za to, co udělal, ale vzhledem k situaci v zemi je naší prioritou ukončení násilí a předání moci. A to není možné, dokud bude Asad ve funkci," řekl Cameronův mluvčí a naznačil, že by se mohlo vyjednávat o imunitě pro Asada.

Syrská opozice podmiňuje veškerá jednání o předání moci Asadovým odstoupením.

Asad ruské televizi řekl, že není loutkou Západu. "Jsem Syřan, chci žít a zemřít v Sýrii," citovala jeho prohlášení agentura AP.

Prezident také varoval před možnou zahraniční intervencí v Sýrii. Svou zemi označil za "poslední baštu laickosti, stability a koexistence v regionu". Intervence do Sýrie by podle něj vyvolala "dominový efekt", který by zasáhl svět "od Atlantského po Tichý oceán".