Britský premiér David Cameron je pro zajištění bezpečného odchodu syrského prezidenta Bašára Asada ze země, jestliže by to pomohlo zastavit boje. Podle Camerona by měl svět udělat cokoli, aby "dostal toho muže ze Sýrie". Stanici Al-Arabíja britský premiér také řekl, že Asad by měl být souzen podle mezinárodního práva.
"Určitě mu nenabízím vycestovat do Británie, ale chce-li odjet, pak může, to by se mělo zařídit," řekl Cameron. Není jasné, zda o možnosti poskytnutí azylu Asadovi hovořil s dalšími členy Rady bezpečnosti OSN, která země by měla Asada přijmout ani zda by dohoda obsahovala také nabídku imunity. Cameronův mluvčí ale naznačil, že o imunitě by se mohlo vyjednávat.
"Jistěže bychom byli rádi, aby byl Asad postaven před soud za to, co udělal, ale vzhledem k situaci v zemi je naší prioritou ukončení násilí a předání moci. A to není možné, dokud bude Asad ve funkci," řekl mluvčí. Syrská opozice podmiňuje veškerá jednání o předání moci Asadovým odstoupením.
Sýrii hrozí stejný osud jako Somálsku
Vyslanec OSN a Ligy arabských zemí Lachdar Brahímí panarabskému listu Al-Haját řekl, že podle něj Sýrii nehrozí ani tak rozpad, ale spíše osud podobný Somálsku, tedy úpadek státních institucí a nejrůznější milice a ozbrojené skupiny.
Syrská armáda v poslední době využívá ve velkém letectvo, zatímco opozice, k níž se hlásí i radikální skupiny, organizuje atentáty.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v úterý prohlásil, že povstalci mají 50 raket Stinger, schopných sestřelit bojová letadla. Lavrov upozornil, že nejde o obrannou výzbroj. "Existují potvrzené informace, podle nichž je na syrském území 50 raket Stinger," prohlásil.
V Ammánu se dnes setkal s bývalým syrským premiérem Rijádem Hidžábem, který letos v létě uprchl do Jordánska. Lavrov řekl, že Rusko je připraveno pracovat s opozicí, aby pomohlo ukončit násilí. Smyslem jeho jednání s Hidžábem prý bylo najít mechanismus k ukončení bojů.
V pondělí v Sýrii dle opozice zahynulo 250 osob, dnešní boje mají na kontě 40 mrtvých. Soustřeďují se na Damašek. Na jihu města byl dnes zavražděn bratr předsedy parlamentu Džiháda Lahama. Dle analytiků citovaných agenturou AFP chce armáda udržet za každou cenu Damašek, střed Sýrie a oblasti na severozápadě obývané alávity.
Podle turecké agentury Anadolu dezertovalo sedm syrských generálů a dnes uprchli do Turecka. Turecké úřady je umístily do uprchlického tábora Apaydin v provincii Hatay, kde je většina z vojáků, kteří dezertovali už v minulosti. V tureckých táborech je nyní přes 112.000 syrských uprchlíků.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist