Nejenom USA, ale prý i Ukrajinci a iráčtí Kurdové stojí podle moskevského tisku za potížemi s kontraktem za více než osmdesát dva miliard korun na dodávku ruských zbraní do Iráku. Moskva se prý hodlá v Bagdádu domáhat objasnění.

Moskva sice nebyla o úplném anulování kontaktu vyrozuměna, ale podle dnešního vydání listu Kommersant nejsou obavy neopodstatněné, protože za snahou odradit Irák od ruských zbraní stojí konkurenti z USA a Ukrajiny. Ti prý přesvědčují Bagdád, že Moskva cenu silně nadsadila.

"USA podnikly nemalé úsilí, aby kontrakt překazily," řekl listu nejmenovaný zdroj z ruských vládních kruhů.

Podle zdroje ze zbrojního průmyslu na Moskvu žárlí i Kyjev, protože Ukrajina se jako první snažila proniknout na irácký trh, ale Rusko ji předstihlo.

Hlavní argument možných sabotérů proti Rusku zní, že jejich ceny jsou silně nadsazeny. Zrodily se i narážky na korupci a vypukla "opravdová informační válka proti Rusku".

Experti nevylučují, že zádrhele mohou vznikat i uvnitř Iráku. Kurdové, k nimž patří i irácký prezident či šéf diplomacie, totiž netouží, aby se ústřední moc v Bagdádu vyzbrojila bitevními vrtulníky, které by potenciálně mohla proti nim použít.

Pokud se kontrakt přeci jen uskuteční, Rusko by se stalo druhým největším dodavatelem na perspektivní trh, protože irácká armáda zahájila program přezbrojení.

Celkově si objednala od Ruska dodávku 30 bitevních vrtulníků Mi-28N a 42 systémů protivzdušné obrany Pancir-S1 za cca 84 miliard Kč, dohodnutou během říjnové návštěvy premiéra Núrího Málikího v Moskvě. Jednání o další zbraně pokračují.

Od USA už Irák odkoupil 36 stíhaček F-16, tanky Abrams, obrněné transportéry a další zbraně za 12 miliard dolarů.

Všechny potíže s kontraktem začaly během uplynulého víkendu, kdy z Bagdádu přišla zpráva z úřadu iráckého premiéra o zrušení kontraktu s Ruskem kvůli údajné korupci. Vzápětí ji však ministr obrany Saadún Dulajmí popřel.

"Naší politikou není přeorientovat se na Rusko. Páteří naší armády je vybavení z USA, ale kdykoli bude třeba, abychom se obrátili na jinou zemi, uděláme to," řekl nedávno náměstek iráckého bezpečnostního poradce Safá Husajn.