Iráckou půdu opustili poslední američtí vojáci. Americká armáda se tak ze země stáhla po téměř devíti letech od invaze, která sesadila prezidenta Saddáma Husajna. "Je to dobrý pocit vědět, že tohle je poslední mise v Iráku," řekl vojín Martin Lamb z posledního konvoje, který dnes odjel do Kuvajtu.

Mnoho z jeho kolegů na hranici z úlevy tleskalo, řidiči troubili, někteří si poslední konvoj fotografovali, podél silnice se loučili mávající iráčtí vojáci. Z odchodu vojáků mají radost většinou také Iráčané, protože považují Američany za příčinu špatné ekonomické situace, jež v zemi panuje osm let po Saddámově pádu.

Na vrcholu akce bylo v zemi přítomno až 170 tisíc vojáků. Spojené státy v Iráku přišly o téměř 4500 lidí. Celá akce stála 800 miliard dolarů (15,5 bilionu Kč).

 

Prezident Barack Obama v sobotu americké jednotky vracející se z Iráku uvítal a vysoce ocenil. Jejich působení označil za lekci národní povahy. Obama již ve středu vyjádřil přesvědčení, že Američané mohou Irák opustit se vztyčenou hlavou, protože za sebou zanechávají stabilní a spolehlivou zemi.

Budoucnost Iráku je nejistá

Zpravodajové ale tvrdí, že ve Washingtonu existují obavy z následujícího vývoje. Otázky vyvolává nestabilita politického systému a neschopnost bránit hranice. Nejistotu také tvoří strach z vlivu Íránu a požadavek dvou sunnitských provincií na autonomii.

Rok 2011 pro odchod vojáků určil před třemi lety bývalý prezident Bush. Na americké půdě ambasády zůstane 157 vojáků a malý kontingent mariňáků určených pro ochranu diplomatických misí.

Američtí vojáci opouštějí Irák

Američtí vojáci opouštějí Irák

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist