Při 22 atentátech v pondělí v Iráku zahynulo 91 osob a 161 lidí je zraněno. Čerstvou bilanci rozsáhlé série útoků vydaly irácké úřady. Jde o nejkrvavější den v zemi za minulé dva roky. Už v neděli v Iráku zahynuly dvě desítky lidí.

Pondělní útoky byly zřejmě koordinovanou akcí ve 14 městech včetně metropole Bagdádu. Nikdo se k odpovědnosti zatím nepřihlásil.

Kromě Bagdádu jsou zasažena města severně od něj. V Tadží vybuchlo šest náloží poblíž obytného komplexu. Na místě bylo 14 mrtvých a 30 raněných, když ale na místo přijela policie, ozval se další výbuch a mnoho policistů zemřelo.

Dvě bomby vybuchly v autech v bagdádské šíitské čtvrti Sadr a v severobagdádské čtvrti Husajníja, v níž žijí také hlavně šíité. Zahynulo tam téměř 20 lidí a víc než 70 bylo raněno.

Bomby zabíjely také v ropném středisku Kirkúku a v provincii Dijála jsou mezi mrtvými i vojáci a policisté. Tam na oběti stříleli ozbrojenci.

V Iráku, který se zklidnil po náporu násilí mezi sunnity a šíity v letech 2006 až 2007, postupně znovu roste napětí. Zvyšuje se po stažení všech amerických vojáků.

Od začátku letošního roku zabezpečuje celou zemi výhradně irácká armáda a policie. Bezpečnostní situaci neusnadňuje vleklá politická krize vyvolaná spory sunitských a šíitských politiků.

Už červen byl krvavý měsíc, protože tehdejší útoky si vyžádaly přes 230 mrtvých a 600 raněných.