Irácký soud vynesl verdikt nad viceprezidentem Tárikem Hášimím, kterého prokuratura viní z financování zabijáckých jednotek a z vražd jeho odpůrců. Hášimí se ukrývá v Turecku, byl tak odsouzen v nepřítomnosti - k trestu smrti oběšením, píše agentura AP. Na odvolání má třicet dní.
V neděli Irák zároveň zasáhla vlna násilností, při kterých zemřelo až 60 lidí a téměř 240 jich bylo zraněno. Pumové útoky, k nimž se zatím nikdo nepřihlásil, zabíjely v 11 městech.
První vážný incident se stal v noci ze soboty ve městě Dudžail severně od Bagdádu. Skupina ozbrojenců, ve které byl i sebevražedný útočník, zde zaútočila na armádní stanoviště a zabila nejméně 11 vojáků. Další útok se stal brzy ráno poblíž Kirkúku, kde se sebevrah odpálil výbušniny naložené ve svém autě a zabil osm lidí.
V Násiríjí odpálili útočníci bombu poblíž francouzského konzulátu. Na místě zahynul jeden policista, další čtyři byli zraněni. Konzul ale v době útoku nebyl v budově. Paříž atentát rozhodně odsoudila.
Bombové útoky jsou hlášeny také z Basry, Sámarry a Mosulu. K odpovědnosti za ně se zatím nikdo nepřihlásil. Atentáty v Iráku obvykle provádí teroristická síť Al-Káida, ale také příznivci svrženého diktátora Saddáma Husajna a další radikální skupiny.
Kvůli obvinění, že financoval zabijácké skupiny a objednával si vraždy svých odpůrců a útoky na irácké šíity, byl v nepřítomnosti k trestu smrti oběšením odsouzen irácký viceprezident Hášimí. Prokuratura obvinila sunnitského politika, že se podílel na 150 bombových atentátech v letech 2005 až 2011.
Irák zažil nejkrvavější den za poslední dva roky. Při 22 útocích zemřelo přes 90 lidí - čtěte ZDE
Interpol vydal zatykač na iráckého viceprezidenta kvůli financování teroristů - čtěte ZDE
Trest smrti dostal i jeho tajemník a zeť Ahmed Kathán. Proces s viceprezidentem trval od letošního jara a zkoumal 150 vznesených obvinění proti Hášimímu a jeho strážcům, kteří měli organizovat teroristické útoky v Iráku, informuje AP.
Hášimí se k vynesení verdiktu zatím nevyjádřil, už dříve ale obvinění popíral a tvrdil, že je obětí politického procesu. Hášimí se ukrývá v Turecku, kam minulý rok v prosinci utekl přes irácký Kurdistán, Saúdskou Arábii a Katar.
Soužití šíitů, kteří tvoří asi 60 procent iráckého obyvatelstva, se sunitskou 20procentní menšinou je velmi komplikované a provází ho vzájemné násilnosti i krvavé atentáty radikálních skupin. Hášim patřil mezi nejvýše postavené sunity v šíity ovládané vládě.
Rozsudek tak přetrvávající napětí mezi většinovými šíity a menšinovými sunnity v Iráku zřejmě ještě vyhrotí.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist