Zaměstnanci institucí Evropské unie v Bruselu stávkují na protest proti možnému snížení rozpočtu EU na období 2014 až 2020. Další podobná stávka podle odborů hrozí i v době nadcházejícího summitu EU. Píše o tom server EurActiv.com.

Odbory uvedly, že čtvrteční stávka bude úspěšná, pokud se jí zúčastní nejméně 4000 zaměstnanců institucí, pro které podle EurActiv pracuje na 55 tisíc civilních zaměstnanců.

Varovaly, že jsou připraveny vyzvat ke stávce i na 22. až 23. listopadu, kdy se v Bruselu uskuteční summit EU věnovaný novému unijnímu rozpočtu.

"Pokud nyní uvidíme kladnou reakci v tom smyslu, že (představitelé EU) přistoupí na sociální dialog a vyjednávání se zástupci odborů, tak možná nebude třeba opět stávkovat. Je ale dost možné, že v době summitu opět stávkovat budeme," řekla šéfka odborů Sylvie Jacobsová.

Odbory vyzvaly ke stávce na protest proti snaze několika členských zemí EU snížit v příštím rozpočtu i náklady na zaměstnance a administrativní náklady v institucích EU. To podle nich ohrozí dobrý chod EU.

Hovoří se o snížení počtu zaměstnanců o nejméně pět procent do roku 2020. Odbory přitom odmítají tvrzení, že administrativní náklady příliš zatěžují rozpočet EU, a poukazují na vyšší pracovní zátěž v souvislosti s rozšířením EU a také na to, že tyto náklady včetně platů zaměstnanců činí méně než šest procent unijního rozpočtu.