Italský premiér Mario Monti varoval v německém týdeníku Der Spiegel před hrozbou rozpadu Evropské unie kvůli krizi v eurozóně a vyslovil se pro větší nezávislost evropských vlád na národních parlamentech.
Němečtí politici jeho požadavek odsoudili jako útok na demokratické principy. Ministr zahraničí Guido Westerwelle současně varoval před nebezpečným tónem současné debaty o EU.
"Napětí, které v posledních letech provází eurozónu, už nyní přináší závan psychologického rozštěpení Evropy," prohlásil Monti v rozhovoru.
Pokud se euro stane "faktorem evropského rozklížení", pak budou podle něj "základy projektu Evropa zničeny". Věří přitom, že rozpadu EU je možné zabránit, "nespadne to ale samo z nebe".
Italský premiér proto doporučuje ostatním šéfům evropských vlád, aby si udržovali svou svobodu rozhodování. "Pokud se vlády nechají zcela spoutat rozhodnutími svých parlamentů, aniž by si chránily vlastní jednací prostor, byl by rozpad Evropy pravděpodobnější než užší integrace," uvedl Monti a vyslovil se rovněž pro lepší komunikaci v eurozóně. Nejednotná vyjádření podle něj vyvolávají další nejistotu na finančních trzích.
"Úloha parlamentů je mimo diskusi"
Svou výzvou k větší nezávislosti evropských vlád na parlamentech Monti narážel na situaci v Německu, klíčovém členu eurozóny, jehož zástupci nemohou kvůli nařízení ústavního soudu učinit na evropské scéně žádné zásadní rozhodnutí bez souhlasu poslanců. Slova italského premiéra u německých politiků také sklidila ostrou kritiku.
Bavorský ministr financí: Řecko by letos mělo opustit eurozónu - čtěte ZDE
Poučení z chyb roku 1932, na které by neměl zapomínat Fed ani ECB - čtěte ZDE
Za útok na demokracii a snahu o zavádění "italských poměrů v celé Evropě" označil Montiho vyjádření generální tajemník německých vládních křesťanských socialistů (CSU) Alexander Dobrindt. "Lačnost po penězích německých daňových poplatníků vyhání u pana Montiho nedemokratické květy. Zjevně potřebuje jasně říct, že my Němci nebudeme připraveni kvůli placení italských dluhů likvidovat naši demokracii," prohlásil druhý muž sesterské strany křesťanských demokratů kancléřky Angely Merkelové. Od Montiho vyjádření se dnes distancoval i mluvčí německé vlády Georg Streiter.
Pochopení italský premiér nenašel ani u německé opozice. "Akceptování eura a jeho záchrany národní parlamenty posilují, a ne oslabují," soudí místopředseda poslanecké frakce sociálních demokratů (SPD) Joachim Poss, podle něhož "chápání parlamentu v Itálii po letech nestydaté Berlusconiho vlády evidentně utrpělo".
"Parlamentní kontrola evropské politiky stojí mimo jakoukoli diskusi. V Evropě potřebuje posilovat, nikoli oslabovat demokratický mandát," odmítl v pondělí Montiho názory také Westerwelle. Současně však varoval před konfrontačním tónem nynějších debat o EU. "Tón této diskuse je velmi nebezpečný," obává se šéf německé diplomacie a kritizuje "snahy o vnitropolitické vyprofilování" jejích účastníků. "Na to je situace v Evropě moc vážná a ve hře je toho hodně," upozornil Westerwelle.
Monti chválí ECB
Monti si v interview pro Der Spiegel "rýpnul" do Němců i chválou kurzu současného vedení Evropské centrální banky (ECB) v čele s Italem Mariem Draghim. Stejně jako Draghi považuje prý i Monti trh s dluhopisy států eurozóny za "těžce narušený" a žádá nápravu.
"Tyto problémy se musí urychleně vyřešit," vyzval Monti v narážce na plán ECB vrátit se k nákupu půjček dluhovou krizí postižených zemí, mezi něž se řadí i Itálie. S tím však nesouhlasí německá centrální banka. Streiter naopak v pondělí ujistil, že berlínská vláda postup ECB při záchraně eura podporuje.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist